Знаете ли какво е декупаж? Това е техника за апликация на хартия върху различни повърхности. С нея може да обновите старите си мебели или да направите по-весел скучния бял хладиник.
Едно от най-известните приложения на декупажа в началото е върху мебели. Майсторите имитирали скъпоструващи източни инкрустации и затова техниката по-късно е наречена "изкуството на бедните". За да я овладеете, не е необходимо да може да рисувате, но трябва да притежавате други качества – "Три неща, като първите две неща са императив. Първото е много здрави нерви и второто е много търпение”, обясни декупаторът Любомира Бончева. "Третото е пожелателно - да имаш фантазия.”
Декупажът се споменава като изкуство в края на 15 век в Германия. Два века по-късно става много популярен и във Венеция. По-късно изкуството на апликацията завладява Франция и Англия, а по времето на двете световни войни е пренесен и в Америка. Най-известният декупатор у нас е Любомира Бончева, която е първата и единствена засега българка приета в световната организация, събрала най-големите майстори и школи по декупаж.
"Започнах преди 4 години - да видя, да пробвам. Прочетох в един седмичник тогава. Имаше само 2 верни неща в онази статия. Най-голямата лъжа беше, че декупажът е евтино хоби. Няма такова нещо”, категорична е Любомира.
Досега Люба не е открила материал, върху който да не може да се направи декупаж. Предпочита да работи със салфетки, отколкото със специалната декупажна хартия, защото с нея е по-трудно и се изисква истински майсторлък.
"Много обичам на много стари неща да правя декупаж. Едни от много старите са една паламарка от по-миналия век, на совалки за стан съм правила страхотни декупажи. На керемиди, които също са от по-миналия век и са автентични турски керемиди. На обувки съм си правила декупаж - на мен и на мои приятелки", разказа Люба.
Днес тази старинна техника отново става модерна. Според Люба Бончева тази нова популярност на декупажа се дължи и на факта, че помага да се справите със стреса, докато давате нов живот на някоя стара вещ.