Адвокати спекулират със страданието на хората и прибират солидни хонорари от обезщетенията на пострадали при катастрофи. Това съобщи пред "Код: Криминално" Владимир Тодоров от Българската асоциация на пострадалите при катастрофи.

В някои случаи близки на загинал твърдят, че хонорарът на адвоката им е достигнал 70 000 лева, което е 70% от полагащото им се обезщетение.

Преди две години жестока катастрофа край разградското село Топчии отнема живота на двама души. Гина губи сина си и брат си. В последните си минути живот, двамата празнуват нейния рожден ден. Часове след загубата й в дома й пристига адвокат от София.

"Откъде научиха? Искаха да подпишем и щяли голяма сума да ни дадат", разказва Гина Великова.

Първоначално почернените близки не подписват. В последствие дават пълномощно на адвокат Янко Янев да задвижи документите за обезщетение от застраховката. Съпругата и дъщерята на загиналия Владимир получават от адвоката по 12 000 лева. Седмици по - късно и Гина взема 12 000 за смъртта на сина си, твърди тя. Адвокатът им обяснява, че си е удържал по 3 000 за хонорар, което е общо 9 000. Оказва се, че застрахователят е отпуснал обезщетение от 105 000 за трите жени. Гина случайно научава това. А парите са й предадени лично от друг адвокат от кантората на Янев- Чудомир Димитров.  

"Даде ми ги в един плик, каза да подпишат, без да се уточнява сумата, която са получили. Така се прави. Предадох плика на бензиностанция, имаше и свидетели. Това е една порочна практика, която не е коректна, трябва да престане", смята Чудомир Димитров - бивш служител на адвокат Янев.

Потърсихме за коментар адвокат Янко Янев. Той нямаше възможност за среща с нас, затова писмено ни изпрати становището си. Потвърждава, че обезщетението от застрахователя е било преведено по специална клиентска сметка. Изтеглил е сумата и я предал в брой на близките на починалия мъж. Адвокатът казва още, че за всяко едно от тези действия, включително и за предаването на средствата от обезщетението, са съставяни и съществуват съответните документи. В писмото се казва, че би ги представил  ако и когато се наложи, пред всеки орган на държавната администрация, съгласно неговите правомощия по закон. Жалба по случая с Гина Великова е постъпила и в Българската асоциация на пострадали при катастрофи. И това далеч не е единственото оплакване.

"При нас има много оплаквания, има една такава каста адвокати, които шетат по гробища и болници, спекулират с мъката на хората. Затова съветвам хората да не прибързват с упълномощаването", заяви Владимир Тодоров, Българска асоциация на пострадали при катастрофи.

Как да се предпазим от измами и какви хватки прилагат алчни адвокати - гледайте довечера в "Код: Криминално" от 20:00 часа по bTV Action.