По случай Международния ден на жената агенция Ройтерс съобщава някои факти за жените по света и женския празник:

История
- Отбелязан е за първи път в Австрия, Дания, Германия и Швейцария на 19 март 1911 г. Над един милион мъже и жени участват в кампании за правото на представителките на нежния пол да работят, да гласуват, да заемат обществени длъжности, както и за прекратяване на дискриминацията.

Здраве
- Глобално средната продължителност на живота на жените е с между шест и осем години по-голяма от тази на мъжете.

- По данни на СЗО през 2007 г. средната продължителност на живота на жените в 35 страни е над 80 години и само 54 години в африканския регион.

- Травмите при пътни инциденти са водещата причина за смъртност сред девойките в страните, където ората са с високи и средни доходи.

- На практика всички /99 процента/ от смъртните случаи по време на раждане или скоро след това са в развиващите се страни.

- Ракът на гърдата е най-смъртоносното злокачествено заболяване сред жените на възраст между 20 и 59 години в развитите страните.

- В световен мащаб сърдечносъдовите заболявания, често определяни като "мъжки" проблем, са водещата причина за смъртността сред жените.

Тютюнопушене
- Жените съставляват 20 процента от около 1 милиард пушачи в света.

- Тютюнопушенето е причина за смъртта на около 5 милиона души годишно. От тях 1,5 милиона са жени.

- В глобален мащаб, от над 600 000 смъртни случая в резултат на пасивно пушене, 64 процента са сред жени.

- Ако тенденцията се запази, употребата на тютюн ще отнема живота на 8 милиона души всяка година до 2030 г. От тях 2,5 милиона ще бъдат жени.

- Три четвърти от тези смъртни случаи ще бъдат жени от страни, чиито жители са с ниски и средни доходи. Всеки един от тези смъртни случаи може да се избегне.

Образование
- Съотношението между момчетата и момичетата, записани за начално образование, значително се подобрява. През 2008 г. съотношението на момичетата към момчетата, записани за начално образование е било 97 на 100, за гимназиално - 96 на 100 и за университетско - 108 жени на 100 мъже.

- Жените съставляват близо две трети от 759 милиона необразовани хора по света.

- Неравенството по отношение на достъпа до университетско образование остава сериозен проблем, особено в районите южно от Сахара в Африка и Южна Азия.

- В 121 страни, за които разполагат с данни ЮНЕСКО и Световната банка, жените-изследователи са средно 29 процента. Само в 15 процента от тези държави е постигнато равенство между половете.

Политическо равенство
- Между 1995 г. и 2010 г. процентът на жените парламентаристки на глобално ниво се е увеличил от 11 на 19.

- Изборите през 2009 г. са допринесли да се увеличи броят на жените в парламентите на районите южно от Сахара, Латинска Америка и Карибите съответно с 29 и 25 процента. В 58 страни обаче броят на жените-членове на парламент е под 10 процента.

- Прогресът на жените в изпълнителната власт е още по-бавен. През 2010 г. само девет от 151 избрани президенти и 11 от 192 премиери са жени. В глобален аспект жените държат едва 16 на сто от министерските постове.