В южната ни съседка страстите стигат критична точка на кипене. И там, както у нас, бистренето на политиката в неформалната обстановка на кафенето си е типична черта. На няколкостотин километра от зоната на конфликтите, на малка софийска улица, в гръцкото кафене се чуват само звуци от търкалящи се зарове за табла и потракващи фигурки за шах.

Студентите Артур, Архемидис и Йоргос се събират за следобедното си кафе. По време на разговорите неизменна тема е ситуацията в родината им. Според Артур Гърция няма да се справи сама с кризата и Европейският съюз трябва да й помогне, защото фалитът на държавата няма да е от полза за самата Европа.

"Според мен Гърция е фалирала, просто не го казват", смята Артур. По думите му гръцките политици са просот пешки на Европейския съюз и не могат да направят нищо сами.

На въпрос кой ще плати 350-те милиарда дългове на страната плюс допълнителните 110 милиарда, които предстои да бъдат отпуснати, Артур отговаря: "Народът ще ги плати".

Според Йоргос гръцките граждани не са знаели истината за финансовото и икономическото положение на страната си. По думите му те са свикнали да харчат, защото до сега заплатите им са се вдигали. Според Артур работата в държавната администрация е малко, а служителите са много, като някои от тях не вършат нищо, а в същото време получават заплати.

Йоргос казва, че не одобрява протестите, защото по думите му те носят само загуби на страната. Артур обаче подкрепя стачките, защото счита, че това е единственият начин хората да изразят недоволството си. Казва, че не разбира българите, които излизат на стачка много по-рядко от южните си съседи. Според Архемидис България в момента е в по-добра позиция от Гърция поради факта, че не е приела еврото и не е вземала толкова заеми от Европейския съюз.

На въпроса защо на Балканите всички се правим на по-умни и по-хитри Артур отговаря: "Защото така сме свикнали. Трябва да дойде Меркел да командва и тогава може и да се оправи нещо".