Единадесет архитекти от единадесет държави ще представят, по време на Sofia Architecture Week 2011, своята конпецпия за възможностите на съвременната архитектура да променя света около нас.
Фестивалът се организира за четвърта поредна година като тази ще се проведе от 1 до 6 ноември в София, с основна локация Перформ Бизнес Център, пл. Позитано 2. Лекциите са единствената платена част от програмата на фестивала. Таксите са на изключително ниски цени, със специални пакети за студенти. Представяме ви главите действащи лица…
Фриц Хаег е първият лектор на SAW 2011 и ще засегне темата за перспективите за развитие на архитектурната професия. Той е тясно ангажиран с промяната на застроената среда, както и с промяната на гледната точка спрямо нея. Лекцията му е на 1 ноември, от 20 до 21 ч.
Алберто Яковони се интерeсува от обществени пространства. Според него те имат огромен потенциал, който надхвърля настоящата им употреба. Лекцията му е на 2 ноември, от 20 до 21 ч. Алберто Яковони ще вземе активно участие в работилницата на студио Funkt за изграждане на Мобилна градска обществена станция.
Томас Конг е многократно награждаван архитект в Сингапур. Той е и преподавател, силно обвързан с проекти, които разглеждат „другата“, не-строителна, страна на сградите. Стратегиите за архитектурна намеса, които предлага, не произвеждат архитектура в буквалния и познат смисъл. Лекцията на Томас Конг е в четвъртък, 3 ноември, от 20 ч. Той ще вземе участие и в работилницата на архитектите от Whata, които ще работят заедно с доброволци за “Идеалната детска площадка”.
Георги Станишев е брат на експремиера Сергей Станишев и един от най-изтъкнатите български архитекти. През 2008 г. е бил куратор на българския павилион на Венецианското биенале на архитектурата. Има изяви като независим експерт за фондация Мийс ван дер Рое и ред публикации в световни издания. Лекцията на Георги Станишев е на 5 ноември, от 11 до 12 ч.
На 5 ноември от 10 ч. до 19:30 ч., в лекции ще изнесат още испанецът Хавиер Пеня, преподавател с 12 годишна практика, който изследва алтернативните решения отвъд традиционната архитектура и урбанистика; Саня Галич и Игор Грозданич, от сараевското студио Non Stop, специализирали в градското планиране и обществените сгради; Феликс Клаус – съосновател на едно от най-успешните холандски студия в Европа с офиси в Амстердам и Париж – Claus en Kaan Architecten; румънският архитект и редактор на сп. "Цепелин” – Щефан Генчулеску и други.
Алберто Яковони