Участвали ли сте скоро в голяма битка, били ли сте част от голяма дивизия? Предприемали ли сте въздушна атака? Ако не сте, направете го! Не говорим за нова видеоигра, а за интересен и все по-често практикуван спорт - пейнтбол или стрелба с топчета, пълни с цветна боя. Освен че е забавление за свободното време, играта е много полезна.

Въпреки че пейнтболът прилича на военна битка, всъщност играта е създадена като противопоставяне на войната. Червената боя, например, не се използва, защото символизира кръвта. Пейнтбол униформите са много по-цветни от военните, а декорите са нереалистични.

"Цветовете на топчетата да не са червени, за да не се показва по никакъв начин, че ние се стреляме и изпускаме някаква кръв или нещо от тоя род. Хората, които играят пейнтбол, никога не симулират, че играят военни действия. Накрая почти винаги нещата завършват с усмивки, тоест двата отбора се виждат как са обратно приятели”, заяви един от участниците.

Преди да се захванете с пейнтбол, има няколко неща, които трябва да знаете, за да сте добре подготвени:

"Това е предпазителят на пушката. Това е резервоарът, вътре се намират топчетата, както виждате, това са топчетата, които изстрелваме. Бутилката на пушката - там се намира сгъстеният въздух, който помага да летят топчетата от цевта Маската е задължителна да се играе в пейнтбола, без маска не може да се играе на терена”, показа друг

Видовете пейнтбол са два - турнирен и сценариен. При първия вид има ранг листа, съдии, излъчват се шампиони. Вторият пък е за всеки, който иска да се забавлява, независимо дали е играл преди това или не. Пресъздават се реални военни битки и исторически моменти.

Александър, Павел и Танер се занимават с пейнтбол от години.

"Играта е много динамична, много интересна. Противно на това, което се плашат хората, с подходяща екипировка няма болки при ударите”, подчертаха те.  

В момента екипът участва в организирането на глобален пейнтбол турнир, който ще се проведе през септември. България е един от четирите домакини за Европа.

Началото на пейнтбола е поставено още през 19-и век. Има различни легенди за създаването на играта - че е създадена за маркиране на овце, на дървета, за подготовка на американски разузнавачи. Истината е, че в годините на френските колониални експедиции в Алжир, Сенегал и Сиам пред армията на Франция е поставена задача - борба с неголеми партизански групи. Французите понасяли големи загуби и било решено да се проведат тренировки чрез маркиране на села и градове. Първото състезание по пейнтбол пък се провело през 1981 г. в Ню Йорк. Само три години по-късно спортът започва да се развива лавинообразно. Днес интересът по света е много голям - във Франция записаните за играта чакат по два месеца, а в Москва има повече от десет професионални отбора. В България успехите в областта на пейнтбола тепърва предстоят.