В края на юли община Варна обяви конкурс за възлагане на обществена поръчка за 190 млн. лева, без ДДС, за строителство на нови пътища, реконструкция и ремонти на уличната мрежа, спортни площадки и междублокови пространства. Офертите трябваше да бъдат отворени на 30 август.
Само два работни дни преди това обаче процедурата бе прекратена, заради нарушения, става ясно от сайта на Агенцията за обществени поръчки. Иначе фирмата, спечелила поръчката щеше да получи правото да ремонтира инфраструктурата в следващите три години или почти целия нов мандат. За стойност почти колкото е тазгодишният бюджет на Варна.
Поръчката трябвало да се обяви преди изборите, защото ако се чака вотът и встъпването в длъжност на новата местна власт да минат, щяло да стане края на ноември и в средата на зимата няма да има кой да ремонтира улиците.
"Тук това, което е скандалното е, че с тази обществена поръчка в края на мандата, когато законите не дават на предишната администрация да утежнява финансовото състояние на общините, да приема такива решения, обяснението на кмета, че това ще бъде при новата администрация, не струват нищо. Тъй като тази порочна практика за съставяне на тръжните документи, поставянето на условия, се направи от тази администрация. Това е порочното”, коментира общинският съветник от БСП Николай Джагаров.
"В началото на 2012 година в тежкия зимен месец януари, ако имаме проблеми с пътната инфраструктура и поддържането на уличната мрежа, на мен ми е интересно всички тези, които критикуваха обявената поръчка, къде ще бъдат тогава и каква позиция ще заемат пред нашите съграждани”, заяви шефът на ОбС Николай Апостолов.
Дори и да не е януари, и сега улиците са пълни с кръпки и неравности, казват шофьори и инструктури.
Всъщност от години едни и същи фирми печелят поръчките за пътни ремонти. Според опозицията, част от проблема е в закона.
Опозицията твърди, че администрацията не контролира фирмите. Това потвърждава и Сметната палата. След одит от 2006 до края на 2008 година са констатирани нарушения и негативни практики при възлагане на обществени поръчки в Община Варна. Изводът - недостатъчно надежден контрол и недостатъчна защита на интересите на общината. Примерът - поръчка с абсолютно същия предмет като сегашната.