
Теорията за живот на Марс се обърка, след като френски учени установиха, че откритият на Червената планета метан я прави отровна.
Откритието на сезонни струи метан бе посрещнато в научните среди, като доказателство за наличието на живот на Марс. Специалистите припомнят, че на Земята този газ се произвежда предимно от живи организми.
Авторите на настоящето изследване обаче смятат, че всъщност наличието на метан на Марс прави условията на Червената планета неблагоприятни за развитието на живот, дори за "най-коравите" бактерии.
Изчисленията, направени от Франк Льофевр и Франсоа Форге от университета "Пиер и Мария Кюри" в Париж, показват, че метанът на Марс е разпределен неравномерно и се разрушава 600 пъти по-бързо, отколкото на Земята. Най-вероятно това се случва под въздействието на агресивни химикали на повърхността на планетата.
Според учените всеки жив организъм би станал жертва на тези "химически оръжия".
"Откритието ни показва, че условията за органичен живот на Марс са изключително неблагоприятни. Това ни оставя малка надежда да открием там живот във форми, каквито познаваме, както и доказателства за минал живот в плитките слоеве на повърхността", разказват изследователите.