Романът "Живот и съдба" на Василий Гросман, е на разположение и у нас. Рецензентите определят романа като по-опасен от "Доктор Живаго" и предвиждаха публикуването му най-рано след 200 години.

"Живот и съдба" е епичен разказ за Втората световна война, проникновена равносметка за тъмните сили на злото, белязали целия 20-и век. Вплитайки в обща картина кръвопролитните сражения за Сталинград и съдбата на семейство Шапошникови, Василий Гросман описва не само чудовищните престъпления на нацизма и съветския комунизъм, но и сблъсъка на двете идеологии и разрушителното им влияние върху отношенията между хората.

Василий Гросман представя тила и фронта, научните лаборатории и ГУЛАГ, затворите и привилегиите на съветския елит, но също така разказва и за жестоката участ на евреите, обречени на гибел в газовите камери.

"Не само велик роман за Втората световна война, а шедьовър по всички критерии", "класическо произведение на руската литература на 20-и век", "топла и човечна, смела и мъдра книга, написана с чеховска проницателност", "роман на всички времена", пише международната критика за произведението.

На 14 февруари 1961 г. КГБ конфискува и унищожава ръкописа и черновите на "Живот и съдба". По чудо спасеният от поета С. Липкин екземпляр на "Живот и съдба" е пресниман на микрофилм от А. Сахаров и изнесен в чужбина. През 1980 г. е публикуван в Швейцария, а в СССР - през 1988 г.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето