
Хората вече все по-често губят ипотекираните си апартаменти, защото не могат да погасяват кредитите си. Само един частен съдия изпълнител от началото на годината е продал 20 такива апартамента. Но и съвсем малки дългове може да доведат в къщата ви съдия изпълнител, показва регистърът за вещи, обявени за публична продан.
Екип на bTV се срещна със семейство Костадинови. Тя е безработна, а съпругът й е шофьор на ТИР. Имат три деца. Не живеят заедно, и двамата са от София. Те са длъжници и като такива са мишена на частни съдия изпълнители. От уеб сайта на камарата става ясно, че не друго, а обзавеждането - включително и кафеварката на семейството, са обявени за публична продажба.
Оказва се, че съпругът е взел от лихвар 1500 лева, които не е върнал.
"Върнали сме главницата, но лихвите били много. И понеже нямам възможност да им дам тези пари, казах заповядайте, описвайте", обяснява Ася Илиева.
До 30 юли Костадинови трябва да внесат 600 лева. Казват, че до сега са издължили някакви пари, но нямат разписки. Веднъж търгът за хладилника, масата, кухненските шкафове и телевизора е отложен.
"Долу бяха строени три коли с мутри. Да идват, каквото искат да си взимат, аз за 600 лева няма да си късам нервите. Изнесоха България, а мен за 600 лева ще ме правят на маймуна. Казала съм, че до 30 юли ще им събера още 600 лева. Толкова, това е. Нищо друго нямам. И спалнята да вземат. Само креватите на децата да не взимат, за да имат къде да спят".
Екипът намери частния съдебен изпълнител Иван Чолаков, на когото се води случая с покъщнината, в действие. Той трябва да изпълни съдебно решение за въвод в апартамент. Това значи, че досегашният собственик трябва да бъде изкаран.
"Целият ми живот е това. С честен труд съм изкарала тези пари и съм ги вложила в този Апартамент. Майка ми умира", оплаква се жената.
Тя получи 20 дни, за да си изнесе багажа, а делата за изясняване на собствеността продължават.
"Проблемът е, че тези вещи трудно се купуват. Съдебните изпълнители рядко описват покъщнината. Това има по-скоро психологически ефект - това, че ти влиза съдия изпълнител в къщата", обяснява Иван Чолаков.
"Лихварите как доказват заемите?"
"След като съдът приема, че на база на този документ ще издаде изпълнителен лист. Най-често е запис на заповед. Или по разписка. Вътре пише, че ще ми върнете 5 хиляди лева, а че сте взели хиляда - съдът не го знае. Много е важно от кого ще вземеш заема и да внимаваш какво подписваш".
"Зачестяват ли такива случаи - заеми - заради трудното взимане на кредити?"
"Не, самите лихвари нямат живи пари".
"Какво следва, когато човек няма нищо?"
"Освобождаваме вещите, започваме да търсим друго имущество. И ако в рамките на две години не намерим друго имущество, делото трябва да го прекратим. Ние не тормозим никого. Искаме да активизираме длъжникът да си плаща".
Съдия изпълнител не може да ви вземе инструментите или други вещи, с които упражнявате занаята си. Но е по-добре да не се стига до там...