Колкото и странно да звучи, гробището на Париж Пер Лаше чуждестранните туристи считат за не по-малко романтично място от Айфеловата кула и Монмартр. То е едно от най-големите и със сигурност най-известното гробище в света. Не само защото в него са погребани едни от най-светлите умове и големи творци като Молиер, Лафонтен, Балзак, Оскар Уайлд, Джим Морисън, Едит Пиаф, композиторите Росини, Белини и Бизе, но и защото прилича на музей на открито. Паметниците и скулптурите на гробниците са истински произведения на изкуството.

Виенските централни гробища са не по-малко известни. Според туристите това е един от най-красивите паркове и толкова оживен, че е сравняван с Дисниленд по посещаемост. Причините са същите - красиви алеи, известни личности и много туристи и фенове, които идват като на поклонение от цял свят.

На нашите Централни софийски гробища също има гледки, които някои могат да определят като атракция. В делничен ден там е тихо и безлюдно. Ако съдим по състоянието им, явно най-редовно посещаваните парцели са тези на убитите в показните разстрели в последните две десетилетия.

По случайност в разстояние на 100-тина метра един от друг са последните домове на Георги Илиев, Иван Тодоров - Доктора, Емил Кюлев, Евгени Стефанов - Женята, Нарциса и Димитър Димитров - Маймуняка. Ще ги познаете по масивния черен гранит, на който има цитати от известни стихотворения.

В близост до църквата се намира гробът на Пейо Яворов. Той е реставриран във вида от 1914 г. от гражданско сдружение „Епископ Йосиф Щросмайер”.

В момента организацията набира средства за реставрацията на гробницата на Славейкови.

През 2002 г. България губи Николай Хайтов, Катя Паскалева и Мария Нейкова, свързани с филма „Козият рог”. Всички те са погребани един до друг в първи парцел и поставят началото на така наречената Алея на големите имана на българската култура. На надгробните плочи може да прочетете само авторски мисли.

Преди две десетилетия парцел номер 10 – този на комунистите, е бил изключително популярен. Там са погребани членовете на ЦК на БКП. Паметните плочи и днес са запазени и добре поддържани. Следите от куршуми върху паметната плоча на Андрей Луканов не са следи от вандализъм, а авторско решение на човек, който я е създал. Никой не е посегнал на паметта на партийните лидери дори по времето на масовите митинги от 90-те.

Единствено Георги Димитров отсъства от този парцел, той е погребан в този на католиците.

В близост до него се намира може би най-атрактивният - този отреден на ромите и мюсюлманите. Там може да видите масивни паметни плочи от черен гранит, на който починалият е изобразен в цял ръст с любимите му занимания и вещи.