"За пореден път БСП не успя да мобилизира своите избиратели. Данните показват, че близо 50 процента от т. нар. хард, твърди червени, не са отишли да гласуват”, каза в студиото на Тази сутрин социологът Кольо Колев. По думите му тези хора казали предварително, че ще гласуват за БСП, а 90 процента твърдели, че са гласували на предишните избори. Преди вота Колев прогнозира равен резултат между БСП и ГЕРБ при ниска избирателна активност.

"Разбира се, ние знаехме, че лъжат и това го интерпретирахме като срам и все пак готовност, този път да не проспят изборите. Има много обяснения. Най-глобалното има подценяване на изборите. Идеята, че как ще ходя да му гласувам, той ще ходи да взема 15 хил. лв. заплата. Такива суми са кощунствени, просто, за червения електорат, голяма част от него, но все пак има важното, глобалното нещо е, че т.нар. "ляв избирател" е доста по-ляв, отколкото ляво може да предвиди в управлението си, в своята власт”, коментира Колев.

Редовият БСП член не е доволен от собствения си елит до голяма степен

Привижда ги в една или друга форма като предатели, като хора, които са отстъпили от това, което те искат, и което мечтаят, и което, разбира се, е невъзможно, но това не им пречи да го искат. Това е глобалната причина и се страхувам, че тя може да се отрази директно, да даде пряко отражение и върху резултатите от парламентарните избори. Отново да не успеят да мобилизират избирателите си, добави Колев.

Социологът Цветозар Томов, който преди вота отказа да прогнозирате равен резултат между БСП и ГЕРБ, коментира, че резултатът от изборите по отношение ГЕРБ, БСП и ДПС не е изненада.

"И бяха близки до това, което прогнозирахме. Но ние всъщност допуснахме една група грешка в прогнозата си и това беше оценката на вота за "Лидер" и донякъде подценихме мажоритарния ефект от участието на Меглена Кунева, защото не бяхме сигурни, че НДСВ ще прескочи бариерата, а те я прескочиха убедително", каза Томов.

Голямата изненада за социолозите е "Лидер"

НДСВ допускахме, че ще влязат, но че няма да бъде ясно до последния момент, а то се оказа ясно доста рано.

"Получи се нещо доста странно. Всички социолози казват, естествено, възможно е тези, пък възможно е онези, но практически никой не очакваше, че всички ще направят изненада. "Лидер" прави изненада, Ред, законност и справедливост прави изненада", добави Колев. По думите му прогнозата за основен мач между БСП и голямата опозиция не се случи.

"И двамата големи не успяха да постигнат целите си. ГЕРБ не успя да постигне това, да консолидира цялата опозиционност основно около себе си, а БСП, съответно, да консолидира своите избиратели около себе си. На терена се пръснаха много играчи. Вече изглежда като възможност за 7-8 партиен парламент. А тройната коалиция ще трябва да бъде заменена с петорна”, прогнозира социологът. По думите му това означава, че

отпада идеята за месията, който с магическа сила едва ли не ще успее да ни спаси

ГЕРБ не може да бъде такъв фокус на политически очаквания, какъвто беше НДСВ през 2001 година или ОДС през 1997 година, добави Томов.

По думите му причината е преди всичко е във връзка с това, че намаляват българите, които очакват някакъв автоматизъм на промяната, гласувайки опозиционно. Втората причина е, че самото отношение към ГЕРБ е много по-противоречиво отколкото към НДСВ през 2001 година и 97-а.

ГЕРБ постигна резултат, който е близък до максималния за тази партия

Според социолога ГЕРБ няма да вземе повече от 800 хиляди гласа. "Аз даже басово се включвам на тази тема. И това би бил един прекрасен резултат за една партия, която стартира през 2006 година. Сега съотношението между илюзиите и реалностите обикновено се оказва неблагоприятно по отношение на реалностите. Могат да прибавят 100, 150 до 200 хиляди гласа към сегашния си резултат, но не повече. Въпреки това резултатът на ГЕРБ е много сериозен политически успех. За съжаление повечето политици на тези избори са разочаровани, защото сравняват въобразените си електорати с реално получилите се. Същото е и при БСП. Мисля, че и двете партии са близо до максимума си", каза Томов.

Според него на следващите избори няма да гласуват повече от 3,2 милиона българи.

Повече за изборите можете да видите в Izbori.btv.bg