Водещ: Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията е наш гост. Поканихме господин Безлов, той често гостува в нашето студио, този път провокирани от новината, която прочетохме, че през лятото се очаква България да бъде второто Мексико на световната карта на престъпността. Добро утро, господин Безлов.
Тихомир Безлов: Добро утро.

Водещ: Заради отвличанията, разбира се. Толкова ли е страшно?
Тихомир Безлов: Не, аз мисля, че тука стана, това, което се случи от няколко твърдения, от различни данни от едно изследване, бе направено някакво такова странно изречение. Ние представихме в сряда равнището на престъпността в страната- конвенционалната, тоест уличната. По време на пресконференцията стана дискусията за отвличанията. Ваша колежка повдигна въпроса, как бих коментирал предложението за застраховане срещу отвличане. Коментарът беше, че това е една развита практика в Латинска Америка, но ми се струва, че това би било лош сигнал за една страна като България, която е в Европейски съюз. Подобни модели на застраховане в Европа почти отсъстват.

Водещ: Да, но не смятате ли, че в България положението е доста по-различно отколкото в Европа? Тук отвличанията стават доста често вече и взеха да посягат на хора, които не са от така най-богатите хора и могат да си позволят да платят кеш за живота си.
Тихомир Безлов: За съжаление отвличането стана престъплението на 2008 година и сега на 2009 година, подобно на поръчковите убийства, които бяха преди две-три години горещата тема. Да, има този проблем, че не само най-богатите биват отвличани вече. Според мен обаче, понеже тогава направихме сравнение с Мексико, в Мексико действително се отвличат дори хора от гетата, но в България тази група, хората, които не са от най-високата група се отвличат по друга причина, според мен. Това обикновено са някакви дългове, това, което стана дума на пресконференцията, така наречените "багажни отвличания", вие дължите... Спомняте си средата на 90-те години.

Водещ: Това го правиха мутрите. Сега се говори, че това ще стане практика, ако дължиш пари на някой, направо на светофара те дърпат за два – три часа. Уреждаш дълговете и те връщат вкъщи.
Тихомир Безлов: Да, ще видим как ще стане. Имаше няколко такива инцидента, ако си спомняте през месеца на хора, които дължат, бяха отвличани от техни, примерно, клиенти, партньори и така нататък. Темата, за която се заговори беше, че изследванията показват, че първите два месеца на 2009 година определени групи престъпления, като грабежи, взломни кражби и така нататък рязко са нараснали в сравнение със същия период на 2008 г. И всъщност коментарът беше какво ни почаква в една такава кризисна ситуация. Ние виждаме, първото тримесечие имаме най-големият спад от 12 години на икономиката. Това, което показват данните, криминалната статистика е, че след началото на такива кризи, в рамките на шест-осем месеца закъснение започва да се влошава криминогенната ситуация.

Водещ: Затова ли очаквате обедняването да доведе бум на престъпността през лятото?
Тихомир Безлов: Да, това е нашият анализ. Това, което, гледайки стари данни, сравнявайки това, което виждаме в момента показва, че все още тези механизми, примерно свързани с безработицата с най-ниските слоеве, най-рисковете все още не са се задействали. Ако ситуацията продължава да се влошава, както да кажем 1997 или 1990, 1992 година, бихме могли да очакваме края на лятото, началото на есента именно това масивизиране на уличната престъпност.

Водещ: С какво ще се изразява то? Ще има ли наистина такива отвличания, които са буквално експресни за два часа, плащаш откупа и те освобождават, нападение на улични банди, обири и така нататък.
Тихомир Безлов: Ако говорим за отвличанията, като някаква форма на уреждане на дългове, аз мисля, че напрежението в бизнеса се усеща още от 2008 година, да не кажем и малко по-рано. Данните на МВР, например, това, което ми направи впечатление, генералният секретар Павлин Димитров, които изнесе, примерно броят на взривовете е нараснал много рязко станал е петдесет и няколко в сравнение с 2008 спрямо 2007 година, което за първи път се случва през последните четири години и всъщност се върна на нивото 2004 година.

Водещ: Това не е ли за разчистване на сметки?
Тихомир Безлов: Да, да, това имах предвид, че това е свързано според мен с бизнес отношения, напрежение в бизнеса свързано с проблеми в икономиката.

Водещ: Тези знакови отвличания, които станаха на Киро Киров, Ангел Бончев, на другите личности, тях с какво ги свързвате, тези отвличания, за които така дълго, дълго се шумя в обществото и още нямаме отговор?
Тихомир Безлов: Които са известни за нас, смята се, че има и неизвестни, латентни, такива останали скрити за публиката, защото най-доброто отвличане на богат човек е, когато не само до медиите да не стига, но дори и до полицията.

Водещ: На едно такова отвличане публично колко са тайните отвличания? Имате ли някаква статистика?
Тихомир Безлов: Много е трудно да се каже. Може само да си измисляме. Нямаме реални данни. Това, което обаче в този тип престъпления е видно е, че очевидно е ново за страната, тоест добра организация, очевидно хора, които разбират от това какво е състоянието на полицията, какви са слабостите им и това всъщност е сериозният риск. Другият проблем е, че вие, да кажем, можете да си осигурите охрана на себе си, но представете си, че ако трябва да пазите всички ценни за вас хора, деца, родители и така нататък, това означава огромни разходи и в много отношения това би създало голям проблем на бизнеса ви, ако сте нормален бизнесмен.

Водещ: А те предимно посягат на близките хора.
Тихомир Безлов: В случая с Киро Киров като че ли имаше и този елемент.

Водещ: Добре, последен въпрос, свързан със ситуацията в страната, икономическата. Вие имате изследване на тази тема. България как се справя в социално-икономическата криза?
Тихомир Безлов: Вече има много дискусии в каква точно ситуация сме. Сравняваме се със съседните балкански страни, с някои южноевропейски страни.

Водещ: Да, то с Америка и с Европа ние няма как да се сравняваме.
Тихомир Безлов: Да, но ...

Водещ: Нито сме толкова развити като САЩ, нито като Германия и Англия.
Тихомир Безлов: Но примерно бихме могли да се сравняваме с една Испания, за която господин Стоичков говори. Ние в много отношения наподобяваме на това, което се случи в Испания с някакво закъснение, да кажем, от една година. Големият проблем на Испания, големият риск, големите сътресения, които тепърва предстоят за Испания, защото там безработицата от 7%-8% в момента е 16%-17%, е точно това свръх развиване на пазара на недвижими имоти. Всички тези хотели, молове, блокчета от затворен и отворен тип, всичко това беше довело до едно изключително неконкурентно изкривяване на икономиката и това, за съжаление, според различни оценки ще продължи да тези на развитието на страната, дори и след като да кажем кризата в Западна Европа и в Централна Европа отмине.

Водещ: Добре, благодаря ви за този коментар. Както виждате, прекаленият бум на имотните сделки в България може да доведе до по-неприятни последици от кризата в страната. Бум на престъпността през лятото очакват от Центъра за изследване на демокрацията, поради простата причина, че населението, както и бандитите, по-скоро бандитите, както и населението, обедняват в условията на криза.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето