Един от най-добрите ни и талантливи поети, преводачи и драматурзи Валери Петров днес става на 90 години.
По повод юбилея в столичното кино "Одеон" ще има прожекции на два филма по негови сценарии - "Слънцето и сянката" (1962) на режисьора Рангел Вълчанов и "Един снимачен ден" (1968) на Борислав Шаралиев. Прожекциите са днес и на 24 април от 18 ч.
Валери Нисим Меворах
е роден на 22 април 1920 година в семейството на преподавателка по френски език и професор по правни науки. Учи в италианското училище в София от първи клас до 1939 г, когато завършва гимназия. Първите си стихове печата през 1936 г. в сп. "Ученически подем". Подписва ги с фамилията на майка си. "Защото тогава беше трудно да се печата с име на евреин" - спомня си писателят. През 1938 г. излиза от печат първата му книга "Птици към север", изд. "Д.Чилингиров", с псевдоним Асен Раковски.
През 1944 г. завършва хуманитарна медицина в Софийския университет. През есента и зимата на 1944 г. работи в Радио "София", после участва във втората фаза на Отечествената война като военен писател (в редакцията на в."Фронтовак"). След войната е един от основателите и заместник-главен редактор на в. "Стършел" (1945 – 1962). Служи като лекар във военна болница и в Рилския манастир.
От 1947 до 1950 г. работи в българската легация в Рим като аташе по печата и културата. През тези години пътува до Америка, Швейцария, Франция – делегат на разни конгреси. През 1949 г. излиза стихосбирката му "Стихотворения".
Редактор в Студия за игрални филми. Автор на сценарии на игрални филми като "Точка първа" (1956), "На малкия остров" (1958), "Слънцето и сянката" (1962), "Рицар без броня" (1966), на киноновели и анимационни филми.
Талантлив преводач не само на Шекспировите творби, но и на Джани Родари, Ръдиард Киплинг, Сергей Михалков. Приказките му (само пет на брой) многократно са издавани и превеждани. Валери Петров е носител на литературната награда на Министерството на просветата за 1987 г. Вписан е в почетния списък на Международния съвет за детската книга за "Пет приказки" за 1988 година.
През 2004 г. получава Национална награда „Константин Константинов” за цялостен принос в детското книгоиздаване.На следваща година е отличен с Голяма литературна награда на Софийския университет.
На 19 юни 2006 на 86-годишна възраст получава от Министерство на културата наградата "Христо Г. Данов“ за цялостен творчески принос. На 6 ноември 2007 година Валери Петров е удостоен от министър-председател Сергей Станишев с престижната държавна награда "Св. Паисий Хилендарски" на специална церемония в Гранитната зала на Министерския съвет.