Няма нови регистрирани трусове, след снощното земетресение от 5,3 по Рихтер, с епицентър планината Вранча в Румъния. Земетресението беше усетено в цяла северна България. От Сеизмологичния институт успокояват, че няма признаци за следващо голямо земетресение в България.
Снощното земетресение е с епицентър 100-150 километра в дълбочина в земната мантия. Няма абсолютно никакви причини за безпокойство, успокоиха сеизмолозите.
"Характерното за вранчанското земетресение е, че не се получават разкъсвания на ядрата. При нас земетресенията се случват почти на повърхността - 10-15-20 километра под повърхността на земната кора, и са характерни продължителни серии - както наскоро имахме в Кърджали - за 3-4 дни над 300 микротруса, които хората не усещаха", каза ст.н.с. Емил Ботев.
Планината Вранча е район на сеизмична активност без аналог на Балканите. Там земетресенията се случват от хилядолетия с цикличност от няколко години при това на голяма дълбочина.
"Генезисът е свързан с повърхностна активност. Преди милиони години и тази част от Добруджа се е подпъхвала под Карпатите и тя за последните милиони години и отделни парчета от земната кора са се откъснали и са останали в земната мантия на 100 и повече километра дълбочина", обясни ст.н.с. Емил Ботев.
Именно тези парчета земна кора останали в дълбочина са причина за сеизмичната активност във Вранча. През 1977 г. там има земетресение с магнитуд 7 по Рихтер. Тогава в Свищов до основи са сринати две сгради - загиват 125 души.
"Хората могат да са спокойни, че дори катастрофално земетресение във Вранча няма да има такъв разрушителен ефект, който се случи тогава заради лошото строителство. Катастрофалните земетресения във Вранча също са циклични. Повторяемостта на катастрофалните земетресения е 60-70 години. Имало е през 1977 - значи през 2020 може да стане. Но никой не знае, освен ако не е Емил Лещански", пошегува се Емил Ботев.
Снощното земетресение е усетено навсякъде в Плевенска област
Дежурният в областния координационен център съобщи, че не е имало много обаждания на телефон 112. Най-осезаемо трусът е усетен в крайдунавските общини Белене и Никопол. Те са по-близо до епицентъра във Вранча. Сред хората не е имало паника, въпреки че повечето от тях са усетили земетресението.
Макар и в епицентъра на труса, в Румъния земетресението също е усетено слабо. Там също няма пострадали и материални щети.
Трусът снощи съживи спомените на хората в Свищов
По-възрастните жители за пореден път преживяха ужаса на голямото земетресение през 1977 година. Градът посрещна неделното утро притихнал. След снощния земен трус една част от хората, бяха напуснали града. Други с боязън припомняха случилото се .
Жителка дунавското градче, живееща в близо до паметната плоча на десетките загинали цели семейства в опустошителното земетресение през 77-ма година, казва, че тук хората са емоционално обременени и особено уязвими след случилото се. Други споделиха, че колкото и на дълбоко да се опитват да заровят ужасния спомен от преди 32 години, той все се връща.
Хората от Свищов си пожелаха тази нощ да бъде спокойна.