Съвсем справедливо България е признателна на Русия за своята свобода. Рядко обаче се сещаме, че за нашата независимост са пролели кръв и други, по-малки народи. Стоян Георгиев се срещна с един финландец, който разказва как войната за нашата свобода е станала пресечна точка на български и финландски съдби.

Паметникът на Цар Освободител е емблема на София и едно от големите постижения на прочутия флорентински скулптор Арналдо Дзоки. Всички знаем, че големият човек на коня е руският цар Освободител Александър II.

Кой обече е генералът под него?

Отговорът знае финландецът Виле Андерсон. Той живее в София от една година.  

"Човекът на коня със сабята. Това е финландският генерал Казимир Ернот, който служи тук в България по време на войната. Той всъщност става министър председател на България през 1881 година, което е изумителен факт. Не мисля, че има друг финландец, който е бил министър председател в която и да е страна по света”, казва Вили Андерсон.

Финландските войни проливат кръв за свободата на България по време на Руско-турската война.

"Нашият принос е малък, едва около 1000 войника в тази голяма Руско-турска война. Но по това време тези 1000 войника са били цялата финландска армия. Това е малка, но много интересна страна от историята на нашите две страни", казва финландецът.

Въпреки, че финландският генерал е вдигнал победоносно сабята си на централния площад на София вече над 100 години, Ген. Ернот не е особено популярен в България. За разлика от Финландия, където той е легенда.

"Това, което във Финландия знаем за този човек е, че той е бил изключително справедлив, но и безкомпромисен. Времената са били такива. Ако направиш нещо неприемливо, си мъртъв", каза Андерсон.

Героизмът на малката Скандинавска страна по време на войната в България остава не само в историята, но и във фолклора на Финландия. Има финландски песни, които са оцелели от времето на войната. В тях се пее за героизма за финландските войници в планините на Балканския полуостров. Пеят се по най-различни поводи.

Ген. Ернот не е единствената личност, станала национален герой във Финландия след войната в България. Един обикновен финландски войник от Тампере, който се бие по време на епичната обсада на Плевен, става легенда в своя роден град. Северин Тигерстед се бие срещу армията на Осман Паша, а когато се връща в Тампере като герой основава фабрика, която кръщава Плевна.

Днес старото име на Плевен е популярна търговска марка бира, заведения за хранене и увеселителен парк в Тампере. А хората още почитат Северин Тигерстед - човекът, който се е бил в Плевен.

"Това е Плевна. Построена през 1877 в чест на град Плевен и на финското участие в Руско-турската война", каза Атанас Гочев.

"Много подобни малки неща от историята можеш да намериш във Финландия. Интересен е съдбата и на един български сирак, малко момче, за което финландските войници започват да се грижат. След войната това той отива във Финландия с тях. По-късно този човек става диригент на националния военен оркестър на Финландия. Това е още едно такова странно съвпадение от историята', каза Андерсон.

Освен Финландия, на страната на Русия по време на битките за свободата на България тук оставят костите си хиляди знайни и незнайни румънци, молдовци,  украинци... Затова бронзовият венец, поставен в основата на паметника на Цар Освободител, е дарен от румънската  страна в памет на загиналите румънски воини.

 

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето