Ръст на жалбите срещу застрахователи. Адвокати предупреждават, че общите условия по застрахователните полици често са подвеждащи и в ущърб на хората.
На 15 април семейство губи дъщеря си в катастрофа
24-годишното момиче изтеглило приживе кредит от 15 хиляди лева, за да учи. Майката Ели Трифонова разказа, че след като момичето починало от клона на банката им обяснили, че родителите са наследници и трябва да поемат остатъка от това, което не е изплатено.
Родителите виждат в документите, че дъщеря им има и застраховка "Живот"
която би могла да покрие остатъка от заема. Когато отиват при застрахователя обаче, се оказва, че още през 2008 година, 5 месеца след като е изтеглен кредитът, застрахователната полица била прекратена. Причината, посочена от дружеството - вноските не били покривани редовно. В документите обаче пише друго:
„Застрахователната премия е годишна, в размер на 0,37% от тези 15 хиляди лева. Още един документ е подписала, в който пише изрично, че застрахователната премия е годишна, в размер на 5 лева и 61 стотинки”, обясни Ели Трифонова.
Писмено известие, че застраховката „Живот" е прекратена няма
В изпратено до родителите писмо, застрахователите продължават да настояват, че вноските по застраховката били месечни, а не както е записано в документите - годишни.
„Банката предпочита да търси парите от наследниците, а не от застрахователната компания, много често те са в една финансова група”, каза Владимир Тодоров, адвокат, Българска асоциация на пострадалите при катастрофи.
Подобни казуси не са единични
„Наглостта на някои застрахователи стига до там, че те в общите си условия изрично игнорират становища на държавен орган. Те казват: решенията на ТЕЛК не ме интересуват, ще се водя само от заключенията на моите лекари. Естествено е, че лекар, който получава пари от застрахователя, винаги ще каже, че съответният увреден, не е толкова увреден”, коментира Тодоров.
Пред bTV застрахователят отказа интервю, но в писмо заяви, че дружеството е изпратило уведомително писмо за прекратяване на полицата. По случая е сезирана Комисията за финансов надзор, която ще се произнесе най-рано след месец.