Дядо се бори с институциите повече от половин година да върне свояу внук, отвлечен в Нова Зеландия. Биологичният баща на 10-годишния Георги отмъква детето под носа на гранична полиция  без разрешението на майката, с която нямат брак.

Всичко в дома на 10-годишният Георги в Бургас е както в деня, когато детето за последно излиза от тук - през март. Раницата, учебниците и тетрадките, подготвени за срещата с помощник-учителя, който идвал да го занимава допълнително, рисунките. Детето отива на разходка в Слънчев бряг с биологичния си баща - новозеландец.

Но се озовава на летището.

„Детето той му е казал да пази тайна за това нещо. И заминаха в събота, на 26-и излязоха един час преди да минат на граничната контрола... Обажда и се в 7 без 10 Гери по телефона и казва: „Ще останем още, с приятеля сме, на Слънчев бряг сме". Оказа се, че той се е обаждал от Англия", разказва Георги Бакалов, дядо на детето.

От Гранична полиция признават, че служителката на летището в Бургас е допуснала грешка, като „не е установила родствена връзка между детето и придружаващия го мъж", както и че не е установила, че с новозеландския паспорт на момчето не е влизано в страната. За „пропуска" й е наложено дисциплинарно наказание. На летището бащата на Георги показва и немски паспорт.    

„Бебешки паспорт. И аз за това не се усъмних въобще, не можех да допусна, че той го е откраднал от тук. Това, че е откраднал паспорта, го установиха от Гранична полиция, като видяха, че е фалшив паспорта. Той е бръкнал в този шкаф, като ме е нямало... детето му е разказало абсолютно всичко - къде си държа документи, пари и той е злоупотребил. Незнам кога го е направил - дали тази година е бръкнал и му е изкарал оригиналния паспорт, но е дошъл вече с фалшивия, с оригинална снимка бебешка", казва още дядото.

Предисторията: Последните две години Георги живее само с дядо си.

Майка му работи в Англия, за да ги издържа. Когато в първи клас, момчето започва да пита кой е баща му, дядото решава да го намери и да го покани в дома си. Гери, който не и подозирал, че има син, започва да се интересува живо от детето.

„В началото детето беше много резервирано. Аз правех опити да ги сближа, за да се създаде баща - дете контакт, и то нормален контакт...Въобще не съм присъствал на техни разговори, когато си говорят по скайп. И той е разбрал в началото на тази година, че майка му е в Англия. Без аз да знам това нещо. Пуска ми един мейл - „Не мога да дойда през лятото, мога ли да дойда сега?" Казвам:  „Заповядай!" Не го питам нито за колко време, нито кога"... И отидохме, посрещнахме го и на четвъртия ден изчезна с детето и толкова", споделя още Бакалов.

Георги не успява да завърши трети клас.

Според учителката се е радвал на срещите с баща си.

„Бащата го изчакваше след учебните занятия, представи ми, че това е неговият баща, така с радост. Не се почувства някакво негативно, отрицателно влияние. Детето беше радостно от срещата с баща си", подчертава Илияна Тодорова - учителка на Георги.

Според дядото на Георги, отвличането е било предварително планирано. Когато няколко дни по-късно разбира от разследващите, че детето е в Нова Зеландия, се опитва да се свърже с бащата по скайпа.

От този ден никой не е чувал детето, а опитите да се свържат по интернет са неуспешни.

Георги Бакалов се притеснява, че няма да върнат детето по никакъв начин.

„Като гледам обвинението и тяхната защита, вие си нямате на представа - дъщеря ми е обвинена в трафик на деца. Сега аз трябва да доказвам противното, знаете ли какво значи това?! А мен в разпространяване на детска порнография, защото оня представил една снимка на детето как голо до кръста яде тук пъпеш, или диня, или нещо от тоя сорт през лятото", казва дядото.

Делото за родителските права на детето ще се гледа на 31 октомври в Хемилтън, Нова Зеландия, защото Георги е там повече от 6 месеца. Дядото не може да отиде до там, няма пари и за адвокат.   

„Това е ужасяващо! Аз не виждам никакъв шанс при положение, че държавата не изпрати компетентен защитник, защото назначиха ни служебен защитник, който дават ни телефона, не искат да ни дадат адреса му... Разбирам, че ние до такава степен сме оплюти там в съда. Например, те абсолютно я представят България като варварска страна, където детето въобще няма почва за живеене. Това е положението!", оплаква се Георги Бакалов.

В същото време, у нас досъдебното производство за отвличане все още не е приключило. От прокуратурата обясниха, че казусът е сложен, заради различните гражданства на детето, майката и бащата, а и не било ясно дали държавата ни има правни договорености с Нова Зеландия.

Отвеждането на деца против тяхното желание в чужбина се регулира с така наречената Хагска конвенция за международното отвличане на деца.

България е ратифицирала тази конвенция още през 2003 година. Според член 6 всяка страна, ратифицирала този документ,  трябва да посочи Централен орган. Неговите функции са да посредничи с властите в чужбина за осигуряване на незабавното връщане на децата. Този орган у нас е министерството на правосъдието.  

От директора на Дирекция "Международна правна закрила на детето и международни осиновявания"  стана ясно, че Нова Зеландия  също е ратифицирала конвенцията и затова е поискано връщането на Георги по молба на майката. Делото е висящо и се гледа от компетентния съд в Нова Зеландия, затова от правосъдното министерство отказаха повече коментари по темата.  
От съда в Нова Зеландия потвърдиха, че разглеждат делото. От областния съд в Хънтли казаха, че до момента няма решение за връщането на детето. Причината е, че делото е прехвърлено от областния в семейния съд в Хънтли и до момента не е насрочена дата. Така случаят остава в полето на съда в Нова Зеландия, който трябва да реши - дали десетгодишния Георги ще се върне при дядо си или ще остане на другия край на света.

Гранична полиция също е направила своя проверка.

При напускане на страната, не е изпълнено задължението по тогава действащия правилник за прилагане на закона за чужденците, да бъде установено щом Георги е напуснал страната с новозеландски паспорт, то с какъв паспорт е влязъл в България?  

„Той е имал и немски паспорт, който е представил на нашия служител, съответно нашия служител е приел, че влизането в страната е осъществено с немския паспорт. А след това го е допуснал да излезе с новозеландския. Което може да се отчете като грешка”, обяснява Аксиния Дейкова.

От Гранична полиция все още не са сигурни, че въпросният новозеландският паспорт е истински. Официалното съобщение от новозеландското Министерство на правосъдието е, че паспортът е законен. Проверката продължава.

Близките на майката, която е в Англия, твърдят, че докато делото в Нова Зеландия тече, тя няма право да коментира случая.