Екип от български учени е създал технология, която може да намали значително цената на топлинната енергия. Според проф. Николай Колев, въвеждането на системата ще доведе до драстично намаление на сметките за парно. Изобретението вече е внедрено в няколко държави. Американски учени също са стигнали до откритието, но цели 6 месеца след като българските им колеги патентоват откритието си.
Професор Колев от Институтапо инженерна химия към БАН е посветил 50 години от живота си на изследвания и разработки в областта на инженерната химия. Като резултат от работата му около 900 различни апарата работят в целия свят. Последните изобретения са наречени „контактни икономайзери" и „парогазови турбини". Системите рязко повишават ефективността на топлоелектрическите централи.
"Димните газове изхвърлят в атмосферата огромно количество водна пара, с която изхвърлят и огромно количество топлина, и контактните икономайзери дават възможност тази топлина да се оползотвори и с нея да се загрява топлофикационна вода", обясни проф. Колев.
Последните изобретения на учените от института по инженерна химия към Българската академия на науките намаляват 15 пъти отделяния от ТЕЦ-те въглероден двуокис. С около 3,8 пъти намаляват и изхвърлените в атмосферата азотни окиси.
Освен че ограничава вредните газове, откритието на проф. Колев може практически да намали себестойността на топлинната енергия до „0".
"Защото при този тип инсталация произведената електроенергия може да откупи цялото количество газ, който е необходим да се изгори и цялата работа. И въпрос е на политическо решение колко ще струва топлината", каза ученият.
Екипът на професора дори е изчислил, че парите, които бъдат инвестирани при въвеждането на новата технология, ще се възвърнат за около две години. Въпреки изключителните икономически ползи обаче, до сега в България никой не е обърнал внимание на откритието.
"Не съм фен на Тодор Живков. Но по негово време, когато един изобретател се обърне към един министър, той получаваше възможност да се срещне с него. Сега практически това не е така. Държавата въобще не се възползва. Ако нещо не е внедрено, то не носи никаква полза", каза проф. Колев.