Експеримент на учени от университета в холандския град Грьонинген доказа, че градското безредие като мръсотия, графити и неправилно паркирали коли, е предпоставка за извършване на повече нарушения и престъпления и се разпространява като болест в обществото. Учените в Грьонинген са симулирали хаос и безредие, за да изследват реакциите на хората.
В София безредието отдавна се е превърнало в норма. Репортерът Стоян Георгиев разказва как хаоса по софийските улици влияе не поведението на децата (вж. прикачения файл).
Недка Стоянова е пенсионерка, която живее в столичния квартал "Младост". Всеки ден води и взима внучката си Йоана от училище. Минават по бул. "Йерусалим". Както повечето улици в София, и тук колите са паркирали по тротоара, а хората ходят по платното. Въпреки че никога през живота си не е виждала как полицай глобява паркирала върху тротоар кола, малката Йоана знае, че това не е правилно.
"Децата получават информация по два канала - от едната страна косвено чрез родителите. От друга страна, директно по канала, който виждат навън. Тогава даже опитите на родителите остават без никакъв резултат. Това са двата канала на косвено влияние, което безредието в обществото наслагва в децата и възпитава същото това нещо", обяснява психологът Маргарита Бакрачева.
Децата, които всеки ден минават по бул. "Йерусалим", никога не са били свидетели как законите и правилата се налагат над спрелите по тротоара коли. За краткия път от училище до вкъщи малчуганите противозаконно минават по пътното платно, защото са лишени от правото си да ходят по тротоара от десетки спрели коли и от строежи. Никога през живота си не са виждали полицай да глобява нарушител, паркирал на тяхната улица.
Изследванията търсят абсолютно директна връзка доколко човек е склонен да изхвърли хартия. Нашите действия са до голяма степен провокирани от средата, в която живеем, напомнят психолози.