Сътрудниците на ДС са нарочени за виновници, а самите те се чувстват жертви.” Това каза социологът Андрей Райчев. След като се отвориха досиетата, видяхме, че доста известни хора са излезли наяве. Но по този начин влязохме в същината на темата и видяхме огромната си грешка да сложим в един кюп разузнавачи и доносници, подчерта социологът.

Социологът отбеляза, че в очите на хората сътрудниците на ДС са нарочени за виновници, а самите те се чувстват жертви, защото всеки набелязан от ДС е трябвало да се включи. Според него причината СДС да не отвори досиетата, а БСП да го направи, е в превербовката на голяма част от хората от западни, руски и нови български служби, като тези хора са били включени в политиката и по този начин са се чувствали недосегаеми.

Екатерина Бончева, член на Комисията по досиетата, каза, от своя страна, че темата за досиетата е важна, за да разберем как живеем и как ще живеем. Откакто са били отворени досиетата, темата не е стихнала и продължава да бъде коментирана и анализирана и сега има голям шанс този път да има адекватна обществена реакция, а не само скандал, затихващ за два или три дни, посочи Бончева

Проверени са над 70 хил. души, като 1700 са обявени в принадлежност

59 от тях са журналисти, като във всяка структура е имало хора на ДС. Важна точка са обаче и хората, били обект на преследване, чийто живот е бил застрашен. Зад всеки документ стои човешка съдба и който иска, може да дойде да прегледа документите, защото досиетата са отворени, подчерта Бончева.

Тя добави още, че няма защо да се гадае дали някой е бил вербуван или превербуван, защото сегашният закон дава пълната възможност да се разбере това от досиетата. Тази информация може да се даде публично. По думите й законът не позволява някой да бъде скрит.