"24 часа" търси мнението на десни лидери за предложението на Костов под заглавие "Къде води новата линия "Костов". Стефан Софиянски, лидер на ССД: "Радвам се, че ДСБ узряха за тази формула. Разчитаме, че ще бъдат добри партньори, защото това, което е постигнато в България, е благодарение на десните." Николай Свинаров, БНД: "Тезата, която ДСБ затвърди чрез лидера си, е изключително положителна. Не го приемам като инициатива на ДСБ, а като промяна на политиката на партията." Социологът Андрей Райчев прави връзка с изборите в СДС. "Чисто и просто платформата на кандидатите, които Костов предпочита, са за обединение на сините. Има кандидати, при чиято победа той може да постигне обединение вдясно по изгоден за ДСБ начин." Според политолога Евгений Дайнов обединение на дясната опозиция е добра идея, ако се постигне обща дясна група в този парламент в близките седмици.

"ДСБ можели да влязат и сами в парламента", информира "Труд". "ДСБ имат сили да влязат в следващия парламент, но не това е целта, а широка дясна коалиция, която да е гарант за реформаторското проевропейско управление." Това каза в изявление лидерът на тъмносините Иван Костов. Той не изключи никоя дясна партия от обединението, но поиска отказ от тях от модела "Софиянски". Костов очаквал и Бойко Борисов да се откаже от думите си, че възродителният процес бил добър като цел и лош като методи.

"Стари" седесари зоват Костов да се оттегли", съобщава "Труд". "Костов може да е безкрайно полезен, добър икономист, но, Иване, оттегли се, за да се възстанови общността на хората." С този призив чрез медиите най-възрастният бивш депутат от СДС Дянко Марков се обърна вчера към лидера на ДСБ Иван Костов. Дянков е сред "старите" седесари, които застанаха зад кандидатурата на депутата Иван Сотиров за председател на партията.

"Костов ще захвърли и ДСБ като ненужна дреха", предрича в интервю за "Труд" Харалан Александров, социален антрополог. По думите му политическото оцеляване в България се оказва по-важно от ценностите, принципите и надеждите на хората. ДСБ възникна като морален граждански проект, преди Костов да го обсеби и да го превърне в инструмент за собственото си оцеляване във властта. Александров няма да се изненада, ако лидерът на ДСБ захвърли партията като овехтяла дреха. С което ще причини поредното разочарование сред хората, които наивно повярваха в него.

***    
"Да не допускаме бюрократите да управляват в СДС", казва в интервю за "24 часа" Мартин Димитров, депутат, претендент за лидерския пост в синята партия. Той посочва, че не харесва партийната бюрокрация да решава вота вместо хората. Според него в СДС трябва да гласуват всички, без натиск и други форми на въздействие. Партийният апарат трябва да излезе в отпуск, да не участва в избора. Чисто административните функции могат да се поемат от комисията по изборите. Това разграничение трябва да бъде направено веднага, за да отпадне всяка сянка на съмнение за честността на изборите.

"Труд" представя трима от кандидатите за лидер на СДС. "ГЕРБ е наш естествен партньор", заявява Румен Христов. И призовава: "Нека първо изнесем битката за лидер на партията, без значение кой ще спечели, да се консолидираме и тогава да седнем да мислим какво ще правим на изборите. Но ако сега пропуснеме момента да стабилизираме десницата, управлението на България отива за 10-15 години в левицата, центъра, някакви популистки движения и партии." "Седесари няма да търпят диктат на Костов", категоричен е Цоньо Ботев. Той предлага: "Първо трябва да се съберем заедно всички, които са произлезли от СДС. Ако има някакъв проблем за това, той е ДСБ. Или Костов. С другите десни мисля, че лесно ще се направи коалиция дори до края на януари и да се работи за изборите." "Интелигенцията не трябва да оставя управлението", е препоръката на Александър Йорданов. Той също говори за обединение, но уточнява, че не мисли за кариерата на лидерите. А за онези умни, честни и достойни представители на десницата в България във всички десни партии.

***
"Редовните избори може да не решат проблема с властта", коментира "Сега". Посочва се, че най-вероятно в следващия парламент ще има четири партии и нито една от тях няма да има мнозинство. Сигурно е, че БСП и ДПС няма да съберат 121 мандата - те и сега ги нямат. Не е изключено ГЕРБ и "Атака" заедно да имат мнозинство, но управленско сътрудничество между тях едва ли би хвърлило във възторг Европа. Все пак Бойко Борисов е в най-изгодна позиция. Ако след вота през юни той предпочете нови избори, вместо коалиция с БСП, това определено ще му донесе дивиденти. Защото ще е първият случай от 20 години насам, когато един политик е изпълнил това, което е обещал предизборно - че коалиция с БСП няма да прави.

***
"Царисти: Имаме 5,2% подкрепа", отбелязва "Труд". Царската партия се ползва с 5,2% подкрепа и може да разчита на около 160 хил. гласа при избирателна активност от 50% на парламентарния вот догодина. Това показало вътрешнопартийно допитване до избирателите, представено на регионална сбирка на НДСВ. На форума било отчетено, че има преливане на членове от НДСВ към ГЕРБ, но не било притеснително.

***
В рубриката "Референдум "Труд" вестникът посочва, че двама царски министри - на отбраната Николай Цонев и на държавната администрация Николай Василев, са се включили в подкрепа на допитването да харчат ли ведомствата за подаръци по Коледа. Министърът на отбраната отмени вчера офицерските балове за Коледа и Нова година, както и традиционната си среща с военните аташета и съпругите им. Заповядано е още министерството да преразгледа представителните разходи и да се свият до възможния минимум парите за реклами. Министър Василев пък забрани на подчинените си да поръчват рекламни материали и се разпореди честитките да бъдат само по интернет.

***
"Няма да експериментираме с намаляване на ДДС", заявява в интервю за "Дневник" Румен Овчаров, председател на парламентарната бюджетна комисия. Той  отбелязва, че в момента се работи новата макрорамка на бюджет 2009, преизчисляват се приходната и разходната част, тъй като се очаква България да бъде сериозно засегната от икономическата и финансовата криза. "Не мисля, че ще експериментираме с намаляване на ДДС, а останалите данъци са толкова ниски, че просто няма накъде да ги свиваме. Освен това подобно предложение не се подкрепя в много от европейските държави", пояснява Овчаров. Според него еврофондовете и ограничаването на сивата икономика са двете резерви срещу кризата.

"Бизнес и синдикати се разминават за кризата", показва проверка на "Сега". Работодателите и синдикатите са поканени от премиера Сергей Станишев и министрите му да обсадят кризата в четвъртък, но позициите им са разнопосочни и дори противоречиви. Работодателите нямат единно мнение по въпроса как трябва да постъпи държавата с хората, които ще бъдат съкратени, и с тези, които се връщат от чужбина заради кризата. БТПП предлага създаване на агенция за сметка на държавния бюджет. От нея се очаква да плаща минимални заплати на квалифицирани работници. От БСК обаче искат освободената работна ръка да бъде приютена в търговско дружество и там висококвалифицираните да обучават останалите, като всички получават заплата. КНСБ ще поставят акцента върху това да се доразвият само мерките, които стимулират вътрешното търсене.

"Следващият кабинет може да бъде принуден да вдига ДДС", за да може държавата да изпълнява ангажиментите си при положение, че кризата се задълбочи, предупреждава от страниците на "Сега" Мария Капон. Като лидер на Единната народна партия тя формулира три антикризисни мерки. Консолидиране на усилията на банковата система чрез създаване на кредитен пул за междубанково краткосрочно кредитиране. Подкрепа на предприемачите, като се осигурят кредитиране на малките и средните предприятия и стимулиране на инвестициите в производството. Подкрепа на заетостта чрез образование и създаване на нови работни места.

"Основната лихва най-висока от 11 г.", отчита "24 часа". Основният лихвен процент продължава да се покачва и достигна 11-годишен рекорд. За декември той е 5,77%, съобщи БНБ вчера. Това е с 0,05% повече спрямо миналия месец и с близо 1 на сто повече спрямо началото на годината. Тенденцията за нарастването му е особено засилена от края на 2007 г., когато започнаха да се усещат първите сигнали на финансовата криза.

***
"София срещу Брюксел: Контратезите на властта", коментира "Труд". Проследява се как реагира официална София на решението на Европейската комисия да лиши България от 220 милиона евро по програма ФАР. Обобщението е, че в контратезите на София доминира неевропейският манталитет. Главната теза на Европейската комисия - за политическата намеса в процедурите по усвояване на еврофондовете - беше неразбрана. Политическото говорене в София става само за домашна упротреба - нещо обяснимо на фона на задаващите се избори за парламент.

"Разтоварват София от балите боклук догодина", пише "Труд". Софийските бали с боклук ще бъдат напълно обезвредени до края на 2009 г., обяви вчера заместник-министърът на околната среда и водите Чавдар Георгиев. Това ще бъде заявено в писмо до Еврокомисията в отговор на предупреждението, че срещу България може да започне наказателна процедура заради пропуски в управлението на отпадъците. Чавдар Георгиев бе категоричен, че страната ни няма да допусне налагане на санкции.