Все пак полемизирането с Брюксел постфактум е ненужен процес. Да, имаше елемент на изненада, реагираха всички институции, но от тук нататък е важно да проверим и да начертаем конкретните бъдещи действия, каза Грънчарова.
Тя избегна отговора на въпроса дали трябва да има оставки заради това, като изтъкна, че важното е да се начертаят конкретните действия оттук нататък, за да се покаже на Брюксел, че системата у нас функционира. Грънчарова посочи, че има далеч по-лоши неща от блокираните предприсъединтелни фондове -
Сегашното решение е нищо в сравнение с перспективата на държава–член да бъде наложена предпазна клауза, каза министърът.
Според Грънчарова отношенията ни с Еврокомисията далеч не покриват и не се изчерпват само със средствата, които България като държава-член получава от нея. Печеливша е онази политика, която би успяла да внуши на българските магистрати, че ние всички заедно сме част от едно интегрирано усилие. Тоест, каквото и да се случва като правителствена политика, ако ние нямаме продължението на това усилие на ниво съдебна система, винаги ще водим този разговор, посочи още министър Грънчарова.