Броени дни след като бяха приети поправките в закона за Закрила на детето наш екип реши да провери какво мислят за тях учениците. Заснемането на репортажа обаче се превърна в истински екшън.
В два поредни дни екипът на bTV беше на нападан от ученици в центъра на София. Резултатът - разбитата уста на нашия репортер, разкървавеното лице на единия от операторите, счупена камера, повреден служебен автомобил и много поводи за размисъл.
Какво уловиха камерите на операторите Любомир Вучков и Евгени Генов можете да видите в прикачения файл.
Проверката на екипа ни започна от градинката на църквата "Свети Седмочисленици" в центъра на София. Денят е петък, а часът 19.00. Звънецът за края на последния учебен час е ударил преди малко.
- Какво пиете всъщност?
- От вкъщи си носим.
- Какво?
- Пиене.
- Какво?
- Гроздов сок.
- Вашите знаят ли, че пиеш?
- Да.
- Какво мислят за това. Какво казват?
- Ми, нищо. Какво да казват.
- Всяка вечер като затварям ресторанта общо взето едно и също. Пият - обаче много пият, бутилки около тях...даже съм виждал да правят и секс и повръщане и т.н., разказа управителят на ресторант Валентин Витанов.
- Колко са големи.
- Ами малки - 16, 15, може и по-малки даже.
- Идва ли полиция да прави проверки?
- Ами не, което е най-интересно, защото тук е сградата на МВР, а пък то се случва на 10 метра от това нещо.
Около половин час по-късно, до паметника на "Патриарх Евтимий", младежите вече са готови за петъчната нощ.
На следващата вечер в подлеза на НДК има т.нар. "детски" дискотеки. В 18.30 часа купонът вече в разгара си.
Ти на колко си години?
- На 16.
- Продават ли ти на тебе алкохол?
- Много ясно.
- Къде?
- Навсякъде, по всяка будка, по всеки магазин.
"Аз не забелязах нещо да се промени след "Индиго", което да позволи децата да не бъдат застрашени в среда, например, на развлекателни програми, не забелязах да има лишени от правата си търговци, защото са допуснали на тяхна територия след определен час да има непълнолетни", коментира д-р Пламен Димитров, председател на Дружеството на психолозите в България.
"Затова някои общества са качествено по-различни от нашето, защото при тях подобна практика не съществува - там не може да приеме общественото съзнание, че ти може просто да оставиш детето си без контрол и собственото си присъстви", отбеляза Христо Монов, зам.-председател на ДАЗД и допълни:
"Семейството е най-частното и най-интимното предприятие в обществото. И то трябва да бъде привлечено, да бъде ангажирано, да бъде подпомогнато, а не непременно следено или инспектирано", отбеляза д-р Пламен Димитров.
"Младите хора, включително и децата, имат не просто правото, имат качествата да изразят своето мнение за това, което се случва в обществото и това, което пряко ги касае тях", коментира Христо Монов и допълни:
"Към ДАЗД има детски съвет. Тези промени са обсъждани в този детски съвет. Вие ще видите, че в този детски съвет има от всички области на България деца. Те са подбирани с конкурси и по други начини. Това са деца, които са доказани лидери на общността, и мога да твърдя, че те изразяват в най-голяма степен мнението на лидерите, на качествените, на бъдещите водачи ако щете на държавата ни".
"Загрубяването в човешките отношения е това, което констатираме най-чувствително в училище или около него. Радикални законодателни санкции едва ли ще открият пътя към ученето. Те могат да бъдат проводник на страха и на усещането за загуба на контрол", коментира още д-р Пламен Димитров.
Според децата, вечерните оргии завършват по един и същи начин – с бой.
На излизане от подлеза, екипът ни вижда около 14-годишно момиче, което спокойно си купува бира от павильона на близката спирка. Когато камерата започва да работи, около 15-20 младежи ни показват, че знаят какво правят, въпреки бирените бутилки в ръцете им.
В 18.30 вечерта, в центъра на София, екипът ни е принуден да тича около 200 метра до служебния автомобил, за да се спаси от тези, които трябва да бъдат защитени по-добре от новите поправки в Закона за закрила на детето.