Според депутата от ГЕРБ и областен координатор в Несебър Димитър Бойчев, за да се избегнат такива ситуации на балотажа и бъдещите избори, е необходимо да се оптимизира вота по окръзи, тъй като на някои места е имало по 500 избиратели в секция, а на други по 1500.
„ Това може да стане чрез повече тъмни стаички за гласуване в секциите, в които е необходимо”, предложи той.
Заради големия брой избиратели, записани само в една секция, изборният ден в бургаското село Трънково се оказа повече от хаотичен.
Над 200 души от общо 900 в регистъра не успяха да упражнят правото си на глас, въпреки че много от тях чакаха повече от 6-7 часа за целта.
Според очевидци опашките пред избирателната секция са започнали още от 6,30 сутринта. Към края на изборния ден от СИК са събрали личните карти на гласоподавателите, но въпреки опитите за ускоряване на вота и удълженото му от ЦИК време, далеч не всички хора успяват да дадат своя вот.
„Къде отива нашият вот? Какви са тези избори тогава”, възмути се пред екипа на bTV жена, неуспяла да гласува, въпреки прекараните часове наред на опашка в избирателната секция.
Темата за "изборния” туризъм също се оказа доста актуална в Бургаско.
В созополското село Равна гора се опитаха да спрат избиратели, декларирали, че ще гласуват по настоящ адрес. Местните твърдят, че не са виждали тези хора и че са дошли само за изборите.
Около 120 души са подали декларации, че ще гласуват специално в отдалеченото от Созопол село. Веднага след подаването на вота си някои от тях се отбиваха в къщата на един от кандидатите за кмет
В друго созополско село - Вършило - живеят постоянно около 50 души. Бройката на избирателите обаче набъбва със 100-тина души. От общината обясниха, че повечето са виладжии.
В селото наистина има избиратели с постоянен адрес на друго място, които имат имоти тук.
Според виладжията Киро обаче те са не повече от 60-70 души.
В село Зидаров пък се оказа, че забраната за лов не важи. Ловна дружинка в горите на Странджа спокойно се бе отдала на хобито си.