Нормално е хората да изразяват своята визия за развитие на нещата. Не виждам нищо фатално в това. Още повече от много рано влязохме в предизборна битка. Така социалният министър Емилия Масларова коментира протестите на хора в неравностойно положение.

"Не можете да казвате, че се живее с 8 лв. и стотинки. Общо се дават около 46 лв., с увеличение на гарантирания минимален доход ще станат около 55-56 лв.", добави тя.

"Социални партньори навсякъде са работодатели и синдикати. У нас те са 6+2. Те могат да участват за 100% от европейските пари", каза министърката.

"В последните два месеца е имало три разговора с организацията на хората с увреждания. Не може да се каже, че нищо не се дава, да, може би не е достатъчно. (...) Имаме европейски пари и хората, и най-вече неправителственият сектор, трябва да се научат как да се използват".

"Хората търсят упование в държавата винаги, когато има някакъв проблем. Вече сме разговаряли кои и какви хора могат да излязат на пазара на труда. (...) Държавата не е панацея. Държавата сме аз, вие, всички останали, каза Масларова по повод на протестиращите металурзи от "Кремиковци".

Оказва се, че реалната заплата, която получаваме е с около 20% по-висока от това, което декларираме, отбеляза социалният министър. 53% са гражданите, които декларират коректно доходите си, добави тя.

"Когато има криза в световен мащаб, при всички случаи част от нещата ще се отразят върху нас. Продължаваме да имаме една от най-благоприятните бизнес среди. Имаме работна ръка, която е предпочитана, без да е експлоатирана", отбеляза Масларова.

По думите й процентът на желаещите да заминат за чужбина вече е под 35%, докато преди две-три години делът им е бил над 60%.

Въпросът за пенсиите засега остава открит. "На този етап националната пенсионна система е стабилна. Определено считам, че няма да има сериозни сътресения", каза Масларова.

Грижа за здравето

Спортните събития от деня

Гледай bTV на живо

Времето