Удължаването на програма САПАРД трябва да се разглежда в контекста на възстановяването с европейски средства. То означава, че ще може още една година да се обработват проектите и заявките и да се изплащат средствата на бенефициентите, каза в студиото на bTV директорът на Държавен фонд "Земеделие" в оставка Атанас Кънчев.

Писмото от комисаря по земеделието Фишер-Боел е предложение за удължаването на програмата по правилото М+3. Това е по-скоро признание за положените усилия във фонд "Земеделие", коментира Кънчев.  

"Реално погледнато удължаването на програмата означава, че в рамките на още една година, до края на 2009 година, ние ще можем да обработваме тези проекти, да обработваме заявките, да плащаме на бенефициентите. Практически погледнато ние имаме осигурен финансов ресурс с постановление на МС, знаете, че бяха осигурени средства за финансиране по спрените мерки. Тук вече допълваме средства, с които плащаме на общините за инфраструктурни проекти - практически това е много по-силен сигнал от възстановяването, тъй като ние имаме един диапазон от 12 месеца, в които да работим в агенция САПАРД", каза Кънчев.

Кънчев изрази надежда, че националният ръководител ще изпрати заявление за плащане, с което ще бъде искано признаване на тримесечните сметки по плащанията в агенция САПАРД. Това може да означава и възстановяване с европейски средства, което трябва да бъде придружено с официално удължаване на програмата за една година.

По повод протестите на зърнопроизводителите Кънчев каза, че на срещи с тях той е заявил, че направеното в програма САПАРД е с цел да се даде възможност с плащането по спрените мерки и с финансовите средства от правителството и да се помогне за изплащането на техните кредити.

Директорът на фонд "Земеделие" припомни, че чрез програмата се дава шанс на производителите да кандидатстват за селскостопанска техника. Той смята, че причините за протестите са лошите условия, в които работят производителите и ниските изкупни цени. Според него фонд „Земеделие” е създал една добра среда за оползотворяване на средствата от европейските фондове.

Кънчев подчерта, че неговата оставка е депозирана в срок до 15 ноември. Според него оставките не са решение на проблемите в българското земеделие. Той не смята, че протестите са политически. Те са породени от проблемите на бранша в условията на финансова криза. Според него българската държава трябва ясно да покаже, че се намалява нивото на политически риск от кризата. Това ниво ще се отрази на условията, при които банките кредитират българското земеделие, каза Кънчев.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето