След около половин час летящата космическа скала ще прелети само на 12 000 километра от нашата планета. Астероидът, открит миналата сряда, е първият от 6 години насам, който идва толкова близо.

За съжаление, от България няма да можем да наблюдаваме космическия обект. Очаква се той да премине в 20:14 минути българско време между Южна Африка и Антарктида, да продължи над Австралия и Нова Зеландия и оттам - към дълбокия Космос.

Добрата новина е, че астероидът няма да навлезе в атмосферата на Земята и няма да се блъсне в нея. Вероятността това да се случи е съвсем малка, но можем да сме спокойни, тъй като голяма част от него би изгоряла заради триенето в земната атмосфера и би паднал в океана без да причини сериозни проблеми.

В превод от старогръцки астероид означава "подобен на звезда". Това е небесно тяло изградено от скали, силикати и метали, което лети в орбита около Слънцето. При сблъсък с друг астероид, комета или заради привличане от някоя планета летящата скала променя движението си в Космоса и може да се насочи към Земята. Както обектът 2011 MD тази вечер.

"Следващото му такова близко преминаване до нашата планета е 2022 година, но тъй като той в момента ще получи сериозни гравитационни отмествания от своята си орбита, ние за следващото му преминаване покрай Земята не можем с точност да кажем дали той следващия път няма да се удари със Земята, или ще мине на някакви такива близки разстояния до нея", обясни д-р Николай Петров.

Астероиди като 2011 MD са малки, траекторията им в Космоса е променлива, но ако са под 25-30 метра в диаметър не представляват сериозна заплаха за живота на Земята. Космическите агенции на Съединените щати, Русия и Япония отдавна действат по варианти за справяне с астероиди-убийци: от изстрелването на ракети, за да ги отклонят от Земята или унищожат, до мощни лазери, които ще ги изпарят в Космоса.

Дишайте спокойно, учените са готови за бъдещи "близки срещи" с опасни астероиди. Дори се работи по създаването в околоземна орбита на мрежа от сателити с лазерни лъчи, които да ни пазят от космическите нашественици.

И ако този път нямаме шанс да наблюдаваме такъв обект от България, само след месец ни очаква достъпно небесно шоу - максимумът на метеорния поток Южни Делта-Аквариди. Гответе се да си пожелаете нещо хубаво под падащите звезди!