Ако полицаите имаха в багажника едно 50-метрово въже и две спасителни жилетки щяхме да спасим и третото дете. Това заяви пред камерата на bTV единият от спасителите на двете деца в Созопол - Константин. Третото дете - Едит, не бе спасено и се удави, след като бе повлечено от огромна вълна.

Двата мъже разказаха, че са отишли да спасяват децата с подръчни средства - дръжки от метли и разклонители. По думите им те са очаквали от полицаите, като иниституция, да реагират по някакъв начин, а по думите им униформените просто стоели на брега и пушели цигари.

"За тази работа трябват хора които могат да плуват, сигурни са на 100% в себе си, имат нужното самочувствие. Аз нямах нищо, с какво да вляза? С едно голо сърце? Утре щеше да има некролог и за мен на ресторанта", каза Христо.

"До края на живота си ще си мисля, че може би сме имали възможност да спасим детето. Или щяхме да я спасим, или щяхме да се удавим", казва Константин.

Пред камерата на bTV Васил Загорчев, специалист по водно спасяване, заяви, че най-честите причини за удавянията са три - непознаване на опасностите при къпане и плуване, незнанието и неумението да се излезе от опасна ситуация и незнанието как да се помогне на човек, който се дави. По думите му двете деца в Созопол са спасени само благодарение на съобразителността на гражданите.

Той посочи, че вчера, само на плажа в Слънчев бряг, са спасени 20 души, за които е имало опасност да се удавят. Той посъветва летовниците да посещават само охраняеми плажове, а родителите - да повишат контрола върху децата си.