В телевизията получихме следното писмо от зрител:

Здравейте, казвам се Тодор Белев, жител на с. Дорково община Ракитово обл, Пазарджик. Искам да ви запозная с моя случай, който е поредният абсурд, случващ се в нашата държава.

Върнах се в България на 1 декември 2006 г. и от 2007 г. си плащам редовно осигуровките. От 27 май тази година имам издадена нова лична карта. В момента съм се регистрирал за кандидат кмет на с. Дорково, но впоследствие разбрах, че не ми е сменен старият адрес в Италия и ми отказаха регистрация в ОИК и ЦИК, въпреки че съм подменил личната си карта.

В срок обжалвах това решение пред Районен съд - Велинград . Вече второ дело минава, но полицията отказва да изпрати (въпреки че има заповед на съдията по делото) копие от заявлението, попълнено от мен при издаването на новата ми лична карта. И сега делото се отлага за втори път, като съдът пак трябва да се моли на полицията за официалния документ наречен заявление за лични карти. Делото е насрочено за 13 октомври от 13.30 ч., но дотогава аз изпускам всички срокове! Питам се дали това не се прави целенасочено? Обръщам се към вас за съдействие, за да може цяла България да разбере как работят държавните институции?

С уважение - Тодор Белев

Ето какво показа нашата кореспондентска проверка:

След 11-годишен престой в Италия Тодор Белев се завръща в родното село Дорково през 2006 г. В личната му карта, издадена през 2000 г., е вписан постоянният му адрес в Италия. След завръщането си в родината бившият гурбетчия гласува два пъти - един път на местни и един път на парламентарни избори. През месец май тази година Тодор  подава заявление за смяна на личните си документи. В него вписва като постоянен адреса, на който живее в село Дорково – ул. "Лиляна Димитрова". На 27 май Тодор Белев получава новата си лична карта:

"И в заявлението, и в личната карта е посочен този адрес, който ми е постоянен адрес", подчерта той.

Бившият гурбетчия решава да се кандидатира за кмет и тогава се сблъсква с поредния български "Параграф 22".  Макар в личната карта да е вписано, че постоянният адрес на Тодор Белев е в село Дорково, община Ракитово, според регистъра в ГРАО - той все още се води с постоянен адрес в Италия. Затова няма право да се кандидатира за кмет на родното си село:

"Установих в последния момент, че съм елиминиран от всички списъци. По незнайни причини за мене. При положение, че от 2007-а, първи януари, съм си възстановил осигурителните права, плащам си осигуровките, плащам си данъците, живея постоянно тук", подчерта той.

От общинската избирателна комисия са категорични, че са спазили стриктно буквата на закона:

"От направена справка в служба ГРАО се установи, че лицето има настоящ адрес на територията на република Италия. Поради което той не отговаря на изискванията на закона и регистрацията му беше заличена с наше решение", обясни Катя Дузова, председател на ОИК - Ракитово.

Решението за  заличаването на регистрацията е потвърдено и от централната избирателна комисия. За да докаже правотата си, Тодор Белев първо поискал от МВР копие от заявлението, което  е попълнил през месец май, за да докаже, че там е вписал като постоянен адреса си в село Дорково.

"На която молба ми беше категорично отказано да бъде изпратено копие от заявлението", заяви той.

Отстраненият кандидат-кмет подава жалба  във велинградския районен съд. По думите му съдията поискал копие от заявлението, подадено в МВР през месец май:

"В съда не бяха представени копия от заявлението ми за нова лична карта, а беше изпратен личният ми картон, в който личен картон личи, че там са само данните от 2000 г., които съм подал, когато съм живял в Италия", каза още Белев.

От областната дирекция на полицията в Пазарджик са категорични, че са отговорили точно на всички запитвания на Велинградския районен съд:

"От наша страна няма проблем, тъй като от страна на Велинградския районен съд е изпратено искане за отговор  по определен казус. Отговорът е изпратен в срок, а съответно на гражданина е издаден валиден личен документ, в случая - лична карта", коментира Мирослав Стоянов, говорител на ОДП-Пазарджик.

За да провери защо в ГРАО все още фигурира като постоянен адресът, вписан при получаването на личната карта през 2000 г, екипът ни посети звеното за административно обслужване към община Ракитово.

"Запознати сме с проблема на г-н Белев. При нас единственото, което г-н Белев е имал задължението да направи, съгласно чл. 99 от Закона за гражданската регистрация е да си подаде адресна карта затова че се е върнал вече веднъж от Италия и постоянно живее тук", каза пред камерата ни Надя Тончева, директор на дирекция ЕСГРАОН - общ. Ракитово.

Поредното заседание на Велиградския районен съд е насрочено за 13 октомври. Дори ако тогава Темида възстанови избирателните му права, шансовете на Тодор Белев да проведе своята избирателна кампания за кмет са нищожни.