В разгара на лятната ученическа ваканция екип на предаването на bTV „Тази сутрин” реши да провери общата култура и основните познания по български език на учениците между 14 и 16 години. Повод за експеримента е публикуваният наскоро доклад на Европейската комисия, според който тийнейджърите ни са сред най-неграмотните на Стария континент.

Екипът на bTV посети парка около паметника на Съветската армия и изцяло на случаен принцип анкетира първите 10 деца, които се оказаха в обсега на камерата.

Повечето от тях не се затрудниха с азбуката, но.. имаше и изключения.

Националният химн обаче се оказа истинско предизвикателство за тийнейджърите.

С произволно избрана статия от вестник проверихме как учениците се справят с със задачата четене на непознат текст.

В импровизираното социологическо проучване попаднаха и грамотни тийнейджъри. Мартин успя да обясни кога съществителното се членува с пълен и кога с кратък член, каза, че чете книги и упрекна връстниците си, че предпочитат „да гълтат хапчета, да се правят на тежкари и да не виждат и буква през живота си”. Не е изненадан, че грамотността на българските тийнейджърите е поставена на последно място в Европа.

Цветана Милчева - дългогодишен учител по български език и литература, споделя мнение, че ключът към ограмотяването на младежта се крие в персоналното желание и мотивация на децата да се обогатяват като личности извън класната стая.

„Нищо няма да й стане на личността, когато избирайки да бъде инженер или лекар, знае кога е началото на българското Възраждане и кой е създателят на химна на Република България”, коментира Милчева.

Тя смята, че средата, в която растат децата, също е един от основните фактори за обогатяването на общата им култура.