Те са на най-известните специалисти по изборни теории и практики у нас, които формират експертна група "Инициатива за реформи в изборното законодателство" начело с журналиста Иван Гарелов. Проф. д-р Михаил Константинов нарича идеята за една банкова сметка за една партия полезна, макар и неоригинална.

Той не е съгласен с регистриране на структури на партиите в 2/3 от общините. Иван Гарелов оценява високо инициативата на Първанов да отвори дебат за реформа в избирателната система. Но той е против президентът да слага рамка на този дебат.

На кръгла маса трябва да се чуят колкото се може повече мнения. Илия Божинов определя като положителна идеята за пропорционална избирателна система със силен мажоритарен елемент. Според него пропуск е, че нищо не се говори за подвижните избирателни секции. Проф. Драгомир Драганов приветства елиминирането на париите фантоми.

Не харесва механичното определяне на 30 мажоритарни кандидати в 30 района, както и да се ограничат местните коалиции. Димитър Димитров дава положителна оценка на идеята за прозрачност във финансирането на партиите и строг контрол върху бюджета по време на предизборни компании. С отрицателен знак маркира условието за местни и парламентарни избори да се въведе задължително регистриране на партиите в 2/3 от общините.

"Търговци на марки опорочават вота", е озаглавено интервюто в "Стандарт" с Александър Александров, член на Централната избирателна комисия. Той коментира идеята на Първанов за уеднаквяване на различните видове избор така: "Уеднаквяването на техниката на гласуване е един от елементите, който е абсолютно задължителен. Ние побъркахме хората с различен начин на гласуване, с различни бюлетини, с различни избирателни списъци, защото имаше различни правила за уседналост. Крайно време е да дадем на българските граждани един начин на избор с малки нюанси."

"Как ще избоде очи "намигването към избирателя", анализира "24 часа". В полезрението са някои от предложенията за промяна на избирателната система. Първата бомба са фалшивите "мажоритарни избори", смята авторът. Те ще бъдат в един-единствен тур, без балотаж, по системата "първият печели". Тази система, която ни предлагат "експертите", ще вкара в парламента не само радикални елементи, но и барони на корупцията.

Представете си как те ще се смесят в парламента и какви коалиции ще направят. Второто нововъведение в новата смесена система е това, че пропорционалните избори ще се правят в един общ, национален избирателен район. България и без това е болна от свръхцентрализация. Сега вече местните партийни организации ще трябва да се закрият. Щом чрез тях не може да се влезе в листата, за какво са? Лишен от географските си ориентири, парламентът ще се превърне в прозрачна абстракция, в безродна и безгръбначна проекция на партийния лидер, който напоследък е все по-неформален.

"Реформа или окрупняване на корупцията?", коментира "Сега". Анализът е провокиран от предложението на Първанов партиите, които се допускат до избори да са регистриране поне в 2/3 от общините, а ако не успеят да спечелят 1%, да се заличават. Истината е, че потоците от пари, вместо да текат към парламентарно представените партии, взеха да се размиват в пясъка на новородени играчи. На последните местни избори поради разхлабената хватка на тройната коалиция към местните бизнесмени се оказа, че на някои хора им е по-евтино да си направят собствена партия и да влязат в местния парламент, отколкото да плащат на партийните чиновници да им купуват гласовете. В момента монополът върху купуването на гласове е разклатен. Реформата, предложена от Първанов, погледната от този ъгъл, означава големите партии да си върнат монопола върху купуването на гласове.

"Лимонките в новия вот", е коментарът в "Стандарт". Отчита се, че Първанов предложи солиден пакет от идеи за реформа. Но хубавите идеи трябва да се изчистят от заложените в тях лимонки, които могат да ги изродят. Например забранява се финансирането на партии от юридически лица.

Това означава ли, че фирмите могат да финансират само кампаниите на независимите кандидати? И случайно ли независимите кандидати са пропуснати, когато се настоява Сметната палата да проверява пиар агенциите, които работят за партийни кампании? Дали ще е по-демократично, ако вместо фирма Х кампанията се финансира от заведените под строй служители на фирма Х, пита авторът.

***    

"Съветниците в бордове са "очите" на Станишев", пише "Сега". Ден след поредното изявление на президента Георги Първанов за съветниците на премиера в бордовете на държавни фирми Сергей Станишев обяви от САЩ, че няма намерение да ги оттегля оттам. Той обясни, че те са неговите "очи" за случващото се в дружествата. Станишев обясни още, че винаги е имал активен диалог с президента. И допълни, че има поне 5 варианта за промени в изборното законодателство, и така даде да се разбере, че не само Първанов има идеи в тази посока.

***

"Реформата в МВР ще доведе до хаос", е виждането на Борислав Ралчев, депутат от БНД. В интервю за "Класа" той подчертава, че в предложенията за реформа се губи философията на понятието "разследване". В момента се иска разследването да е полицейско. Един оперативен работник, какъвто е всеки един в системата на МВР, се превръща в разследващ орган.

Този въпрос беше засегнат и когато се създаваше ДАНС. Тогава на тази, свързана с толкова надежди агенция, не се разреши да има разследващи функции, а да извършва само оперативна дейност. И сега изведнъж на някакво много ниско ниво - в селото, в малкия град отбрани хора, посочени от министъра на вътрешните работи, извършват разследване. Значи в един момент ще бъдат разследващи органи, а в друг момент ще бъдат оперативни работници. Такава философия е невъзможна. Това ще доведе до хаос, предупреждава Ралчев.

***

"Буш: С премиера Станишев имаме обща грижа - енергетиката", пише "Класа". Установихме с министър-председателя Станишев, че имаме една обща грижа и това е енергетиката. Това заяви президентът на САЩ Джордж Буш след срещата си с българския премиер. Американският президент благодари за приноса на България в подпомагането на Ирак и Афганистан в техния стремеж към свобода. Двамата лидери са обсъдили и въпроса за премахването на визите за пътуванията на българските граждани в САЩ. Президентът Буш даде висока оценка за борбата с организираната престъпност и корупцията в България.