Подкрепям изцяло усилията на президента да инициира широки дебати по въпросите, свързани с реформа на политическата система, финансирането на партиите и изборното законодателство. БСП ще се включи активно в този дебат. Това обяви от САЩ Сергей Станишев. "До края на този политически сезон ще предложим на партньорите, а наесен ще приемем промени в Закона за изборите", заяви вчера шефът на червените депутати Ангел Найденов.

Промените в избирателния закон са в дневния ред на ДПС. Ще вземем предвид идеите на президента, каза заместник-председателят на движението Касим Дал. Референдум, с който гласуването да стане задължително, предлагат от НДСВ. СДС пък настоява за ползването на СРС при доказването на престъпленията при вота.

"И нетърпеливите за власт да чуят президента", препоръчва Мая Манолова, член на ИБ на БСП. В интервю за "24 часа" тя подчертава, че с изявленията си президентът показа, че е готов за диалог. И не само с БСП, а с всички политически субекти по важния въпрос за кризата в политическото представителство.

По-скоро различни политически партии и среди трудно контролират нетърпението си за власт и за предсрочни избори. Добре е критиките му да се слушат внимателно и да се вземат под внимание всички предложения, които биха помогнали да се работи по-ефективно. Според Манолова мажоритарният вот е фактор, който стимулира партиите да налагат механизми за развитие на качествени кадри. Той може да събуди личностите, а оттам и хората да дадт гласа си на избори.

"Томов като Първанов, Първанов като Тарас Булба", е озаглавен коментарът в "Сега". Според автора сегашният конфликт президент - премиер едва ли е свързан с краткосрочната съдба на кабинета. Спорът е свързан единствено с бъдещото разпределение на властта. Първанов иска да вкара БСП в следизборна коалиция с ГЕРБ, а "Позитано" се дърпа и иска да запази традиционния си,
верен партньор ДПС - друго обяснение няма. Първанов умно е избрал старта на натиска срещу съпартийците си - до следващите избори остава една година и никой не може да го упрекне сега, че цепи партията предизборно.

"Времето за радикални промени на изборното законодателство изтече", е анализът в "Монитор". Според социолога Антоний Гълъбов независимо от създалото се впечатление за различия между президент и премиер техните идеи за реформа се проектират на един и същи хоризонт. И в двата случая, независимо от нюансите и зле прикриваното съперничество, става въпрос за частично и несвързано възприемане на проблемите на българската политическа система. По-лошото е в това, че и при идеите на президента, и на премиера купуването на гласове и конфликтът на интереси например не се възприемат като аспекти на един и същи проблем. Но най-съществената слабост в кризисното говорене за партийната система е споделеното им разбиране, че когато нещо не може да бъде ефективно контролирано, по-добре е то да бъде забравено.

***
Щабът на "24 часа" коментира рекордния ръст на икономиката - 7% за първото тримесечие на 2008 г. в сравнение със същия период на м.г., под заглавие "Икономиката скача, но ще стане ли тигър". Според Георги Стоев от "Индъстри Уоч" този ръст е малко по-добре от миналата година, но не е нещо изненадващо.

По-скоро има запазване на темпото в рамките на досегашния и в никакъв случай не е бърз растеж. Прогнозите на финансиста Емил Хърсев са били за още по-висок ръст на БВП. В България има добри условия за бизнес и очакванията са за внос на БВП у нас, тъй като корпоративният данък е много по-нисък от страните в ЕС, по-евтино е и обслужването на компаниите.

Евгени Иванов от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България /КРИБ/ посочва, че този ръст съдържа и компонента инфлация от увеличаващите се цени на петрола, храните, кредитите. От КРИБ очакват ръст над 6% за цялата година. Георги Кадиев прогнозира до края на годината леко забавяне на ръста на БВП главно заради намалено потребление, дължащо се на по-висока инфлация и успокояване на ръста на кредитите. "Инвестициите са най-важното нещо, за да просперира една икономика. Точно това се случи и у нас. Не виждам нищо чудно в това", коментира Владимир Каролев. Петкан Илиев, икономист, предупреждава за известно прегряване на икономиката, тъй като доходите у нас растат над производителността на труда, а инфлацията е висока. Александър Божков отчита, че и с тези 7% ръст за първото тримесечие пак ще си останем най-бедната страна в Източна Европа.

***
"Спогодба със САЩ ни приближи към безвизов режим", съобщава "24 часа". Междинна спогодба, която приближава България към безвизови пътувания за САЩ, е първият конкретен резултат от визитата на българския премиер Сергей Станишев в САЩ. Тя бе подписана във Вашингтон от министъра на вътрешната сигурност на САЩ Майкъл Чертоф и от вицепремиера и външен министър Ивайло Калфин, който е в българската делегация. Спогодбата изброява 4 условия, които България трябва да изпълни, преди да бъде поканена да направи следващата стъпка - подписване на меморандум по програмата за безвизови пътувания.