Броени дни след като работната група, в която влизат представители на всички партии в парламента, се споразумяха за въвеждане на мажоритарен елемент в изборното законодателство, НДСВ направи рязък завой и се обяви категорично срещу промяната на сега действащата система.
Според заместник-председателя на партията Милен Велчев "един мажоритарен елемент при смесената система ще доведе до възстановяване на двуполюсния модел, а една от основните мисии на НДСВ е премахването му".
Освен царската партия резерви към промяната на системата имат ДПС и "Атака", както и най-голямата извънпарламентарна сила - ГЕРБ. И трите партии смятат, че мажоритарният вот ще даде повече възможности за купуване и фалшифициране на изборите. Промяната на позицията на НДСВ е изненадваща, защото миналата седмица нейните представители подкрепиха идеята 80 депутати да бъдат избрани мажоритарно, а 160 - пропорционално. Останалите парламентарни групи засега подкрепят идеята за повече мажоритарност.
"В Сандански са купени 1500 ромски гласа, но не от ДПС", уверява депутатът Алиосман Имамов. В интервю за "Сега" той посочва тенденцията за създаване на чисто локални местни политически структури, които имат пълно право по закон да участват в местните избори. И даже да ги печелят, защото те са най-близо до хората и най-добре познават локалните и регионалните проблеми.
"Напоследък значително се засилиха тенденциите за финансова децентрализация на общините. Има един процес на феодализация - т.е. значително засилване на правомощията на кметовете и общинските ръководства. Това им дава самочувствие, че биха могли да играят собствена политическа игра в собствената община. На национално ниво обаче това ще бъде много по-трудно", коментира Имамов.
***
"Целта на президента е да гарантира влиянието на неговите хора в БСП", анализира в интервю за "Дневник" Румяна Коларова, политолог. Според нея интервюто на президента Георги Първанов вече поставя въпроса за политическата съдба на Сергей Станишев и показва, че е готов да упражни натиск върху БСП и начина, по който тя управлява, за да гарантира по-добри шансове на партията в следващия парламентарен мандат.
Той всъщност зове за реформа в БСП, както Петър Стоянов и Желю Желев за реформа в СДС. Изявлението на Първанов обаче е много неубедително, защото всъщност той е статуквото в БСП. От своя страна премиерът Станишев, назначавайки свои съветници в бордове на фирми, се опитва да създаде нов център на власт. Окуражен от факта, че чрез ДАНС създаде нов център на власт и влияние в сферата на вътрешната сигурност, сега Станишев се опитва да раздвижи и останалите основни сектори.
***
"Правим фонд за подпомагане на българите в чужбина", съобщава "Монитор". Страната ни ще направи специален фонд за подпомагане на българите в чужбина. Това обяви пред българската общност в Ню Йорк премиерът Сергей Станишев, който е на четиридневна визита в САЩ. За пари от новия фонд ще могат да кандидатстват българи от цял свят. Идеята е заложена в стратегията на правителството за нова политика към българите зад граница. Очаква се фондът да заработи в началото на следващата година.
***
"Активите на "Кремиковци" влизат в ново дружество", информира "Пари". "Кремиковци" трябва да влезе в процедура на специална несъстоятелност, при която всички активи да бъдат прехвърлени в нова компания. Това каза главният изпълнителен директор на металургичния комбинат Гунтупали Джаганадам. По думите му тази схема ще позволи да се запази производството и да бъдат удовлетворени интересите на кредиторите.
Все още обаче не е ясно дали те ще са съгласни на подобно развитие. Според източници на вестника едва ли държавата ще позволи активите да се прехвърлят в друга компания. Според ръководството на изпадналия в криза комбинат Арселор Митал е най-вероятният нов собственик на "Кремиковци". Лакшми Митал вече е представил оферта за изкупуване на завода.
"Борят цените с по-нисък ДДС", съобщава "Стандарт". Не може хазартният бизнес да е освободен от ДДС, а храните да са с 20% ставка. Това заяви земеделският министър Валери Цветанов. Според него по-нисък ДДС за храните ще свали цените им. Не очакваме, че едно такова намаление на цените на ДДС може да доведе до сериозни влияния върху държавния бюджет, тъй като голяма част от сивата икономика ще излезе на светло, смята министърът.
"ДДС не слага юзди на цените", коментира в "Стандарт" Георги Ганев от Института за либерални стратегии. Той е категоричен, че нищо не може да отклони цените на храните от посоката, в която са тръгнали. Просто е смешно някой да си мисли, че може нещо да се направи с цените на храните, и по специално чрез намаляване на ДДС само върху тях. Защото всъщност става въпрос само за последните няколко етапа в производствената верига на тази стока. А предходните всъщност не са освободени.
Това автоматично намалява крайния ефект. Според Ганев стъпките трябва да са следните. Първо, намаляват се с колкото може осигуровките, защото те са най-високата ставка въобще у нас в момента. Второ, намалява се общата ставка по ДДС за всички стоки и услуги. Просто да се изземва по-малко доход от хората, повече пари да останат у тях. А цените не могат да бъдат спрени, защото това е глобален процес.
***
"Каним ОЛАФ постоянно да ни проверява", съобщава "24 часа". Помолих комисарите в Брюксел да има непрекъснато присъствие и участие на техни експерти и на хора на ОЛАФ у нас. Това заяви вчера вицепремиерът Меглена Плугчиева. "Не става въпрос само за контрол и наблюдение, но и за коопериране и сътрудничество", уточни Плугчиева. Така в Европейската комисия щели да се уверят в действията ни, а ние да ползваме помощта им.
Готова съм и очаквам обективна оценка на изпратения вчера доклад до Брюксел, допълни тя. В него били включени мерките за подобряване на административния капацитет, за засилване на контрола, за системата за доказване на нередностите, програмните ръководители и промените в строителното министерство и четирите агенции на ФАР. "Усилията са да уверим Брюксел, че не става дума за имитация и симулиране на активност преди следващия мониторингов доклад от края на юли, а за реално, постоянно действие и ангажимент на цялото правителство", каза вицепремиерът.