В политическата си кариера не съм използвал понятия като война, още по-малко такива метафори като "Боянски ливади", каквито чухме в последните дни, макар че не рядко съм се изказвал критично по отношение и на сегашното, и на предишното правителство. Това заяви тази сутрин в студиото на bTV президентът на Република България Георги Първанов.

Относно така наречения "скандал между институциите" президентът определи изказванията си като градивна критика и изказа възмущението си от тиражираните определения като "война" и "Боянски ливади".

"Ние имаме договорка с премиера Станишев веднага след като пристигне от Вашингтон да направим една среща, на която и публично ще огласим вече развитието на позициите, включително не само неговата, позицията на социалистическата партия като основна управляваща сила", съобщи държавният глава.

Президентът посочи, че повечето от темите, за които се е изказал във вестник "Труд", е коментирал преди шест месеца по време на януарската си пресконференция.

Правителството има потенциала да остане до края на мандата си и трябва да го направи. Според него ремонтът на кабинета е успешен. Първанов сподели, че е останал с добри впечатления от работата на новите министри.

Георги Първанов открои като най-важна темата за промените в избирателната система. Мажоритарният елемент може да върне интереса на хората към политиката. "Хората искат да видят лица, хората искат да видят идеи, сблъсък на идеи. Това не се случва. Това, че на върха на пирамидата има една личност е крайно недостатъчно на българския избирател", смята президентът.

По отношение на купуването на гласове, Георги Първанов заяви, че това става не само с мажоритарните избори, но и с листите. "В Сандански не избирахме кметове, а избирахме листи, и както виждате една измислена партия обра основния процент от гласовете. Т.е., не е обяснението в мажоритарния или пропорционалния елемент. Обяснението е в липсата на ефективни механизми, в гаранции, в буфери срещу купуването на гласове", каза още президентът.

Той допълни, че с неговите експерти са направили десетина предложения, засягащи Закона за политическите партии в две посоки. Едната е регистрацията на партиите, другото е по отношение на финансирането.

"Първо, необходимост да се регистрират партиите в две трети от общините, може в две трети от избирателните региони. Второ, при непостигане в два последователни избора на бариерата от 1% за партия, 2% за коалиция партията се заличава от регистъра и на следващите избори тя тръгва отначало, ако има такава воля и готовност.

По отношение на финансирането - Ако искаме нещо да се промени, трябва да завишим държавната субсидия, респективно оттам нататък отиваме към забрана, аз поне го предлагам, забрана за финансирането на партии от юридически лица, така както е във Франция, както е в Чехия.

Предлагам публичен регистър на дарителите физически лица, при това с един определен таван на даренията. Предлагам нещо, което смятам за особено важно. При участие в изборите заедно с регистрацията в ЦИК да се регистрира и публична разплащателна сметка, в която постъпват всички дарения, както се...следват всички разходи.

Така че не може да има нищо скрито-покрито. По същия начин може да се наблюдават и пиар агенциите, като отразяват", обясни държавният глава и предложи Сметната палата да има завишени функции и да прилага санкции на онези партии в изборната надпревара, които са превишили правата си.

Предложенията за реформа на политическия модел на президента Георги Първанов са публикувани и на интернет-страницата на държавния глава.

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето