Посочва се, че критиките на президента Георги Първанов срещу премиера Сергей Станишев и неговите съветници, както и очакваните и започнали вече контраатаки по посока хората около държавния глава са само поредна порция доказателства, че съветническият синдром може да докара проблем на всеки.

В интервюто за столичен всекидневник Първанов каза, че "намира за сериозна политическа грешка на министър-председателя назначаването на негови съветници в бордове на предприятия", както и че е "лошо, когато съветниците подменят легитимните механизми за формиране на политиката и реализацията на управлението". Трусовете около съветниците са закономерни, тъй като статутът на тези хора е повече от неясен. Те не са държавни служители, но имат огромни правомощия - могат да влияят на хората, които съветват, да предлагат решения. Изходът от проблема е въвеждане на пълна прозрачност - кои са съветниците, за какво и кого съветват, срещу какви пари, каква е тяхната отговорност. Иначе те винаги ще се оказват ахилесовата пета на властта.

"Двамата големи да си говорят", цитира "Стандарт" изявление на вътрешния министър Михаил Миков, който коментира медийните престрелки през последните дни между президента и премиера. По думите му не е подходящо да се говори за война между Първанов и Станишев, а медиите не били мястото, където трябва да се водат такива разговори. Миков призна, че критиките на президента в определени посоки са основателни, включително за МВР. Той бе категоричен, че правителството и БСП няма да се оттеглят от властта при евентуален тежък доклад на Еврокомисията, защото това би довело до дестабилизация на страната.

"Мъжко е Станишев да си тръгне", казва в интервю за "24 часа" Венцеслав Димитров. Президентският съветник уточнява: "Позицията ми като гражданин е, че ако докладът на ЕК през юли е силно отрицателен, кабинетът има един ход - да предизвика предсрочни избори и да позволи на следващото правителство /а то може и същото да е, стига резултатите от вота да го покажат/ да направи всичко възможно да поправи негативната ситуация. Ясно е, че отговорността трябва да се поеме от правителството. Това е един мъжки, честен ход, след като 3 години не можаха да отговорят на очакванията на ЕК и на българските граждани. Този кабинет имаше достатъчно време да се оправи и няма логика да се залага на това, че тепърва ще успее и затова трябва да се търпи."

***
"Закон за лобизма гарантира националния интерес", е анализът в "Монитор". Застъпва се тезата, че законът би бил по-ефективен, ако се дефинират по-точно лицата, пред които се лобира. Добре е позициите да бъдат подробно изброени, като ясно се посочва рангът на служителите на администрацията на централно и местно ниво, които реално участват в процеса на вземане на решения. Необходимо е да бъдат добавени и членовете на политически кабинети, а така също и сътрудниците на народните представители и експертите на парламентарни комисии, които са непосредствени участници в законодателния процес и с които основно комуникират лидерите на различните заинтересувани. Националният ни интерес ще бъде по-добре гарантиран, ако законът предвиди и специални детайлно разписани условия и ред, по който представители на чуждестранни корпорации, организации и лица ще декларират своя интерес и ще могат да лобират пред българските държавни институции.

***
"Шефът на ГЩ става съветник на военния министър", съобщава "Сега". Длъжността началник на Генералния щаб на Българската армия ще бъде премахната и ще бъде заменена със съветник по отбраната на военния министър. Това е записано в проекта за чисто нов закон за отбраната и въоръжените сили. Новата структура на армията ще даде възможност по-бързо да се придвижват нещата по вертикалата, обясниха експерти.

***
"Доматите и ягодите поевтиняха", отбелязва "Новинар". С 30 процента са паднали цените на доматите на едро от началото на юни, приблизително с толкова са поевтинели и ягодите. Това обявиха вчера от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. В момента на борсите килограм домати може да се купи за 70 стотинки, но търговците на дребно ги продават с над 100 процента надценка. През първите две седмици на месеца поевтиняване от комисията отчитат и при черешите, бананите, ябълките, портокалите и лимоните. Най-голямо поскъпване за този период спрямо последните две седмици на май е регистрирано при цената на ориза - 10%, като на дребно цената му минава 2 лв. за килограм.

***
"Брюксел ни праща суров надзор от ОЛАФ", акцентира "Сега". До края на годината страната ни ще бъде надзиравана строго от представителите на ОЛАФ, които следят за злоупотреби с парите. Това съобщи вчера вицепремиерът Меглена Плугчиева. Тя не можа да се похвали с особени успехи след разговорите с еврокомисарите по разширяването Оли Рен и по земеделието Мариан Фишер Боел, но потвърди, че Брюксел ни няма доверие за свършеното и праща нови проверки. Паралелно с това се въвежда т.нар. система ЛОТАР за наблюдение и управление на евросредствата във всички министерства и агенции. Днес сутринта в Еврокомисията ще бъде получен докладът на българското правителство, в който то се отчита какво е направило, за да подобри контрола по усвояване на евросредствата.

"ЕК няма да направи компромис с България за нарушени правила", категорична е Зинаида Златанова, ръководител на Представителството на ЕК в България. В интервю за "Сега" тя подчертава: "България досега не е изключена от нито една система за усвояване на средства - нито от предприсъединителните, нито от структурните фондове. ЕК е задължена най-вече да запазва финансовия интерес на общността. За да изпълни това свое задължение коректно, тя не прави компромиси. Не ми се иска еднаквото прилагане на правилата спрямо България и другите държави-членки да бъде възприемано като преднамерена строгост. Това е просто прилагане на процедури и правила."

"Брюксел не е Страшния съд", е озаглавено интервюто в "Стандарт" с Евгени Кирилов, евродепутат. Според него съвсем нормално е година преди европейските избори контролът върху европарите да бъде на вниманието на Европарламента. Това, което комисията прави в България, включително този мониторинг върху контролния механизъм, е нещо правилно и навременно. "Защото, вместо да удържа стотици милиони евро на други страни, както става, е по-добре предварително да се положи цялата тази процедура на стабилни релси - смята евродепутатът. - По-добре е с известно закъснение ние да си свършим работата. Но всичко трябва да се изчисти сега навреме и без паника. Защото като че ли преминахме границата и от критика и самокритика се стигна до самобичуване."