Около нарисувания паметник обаче се развихриха много страсти. Хората почти стигнаха до бой в спора си дали съветските войници са герои, или окупатори.
Според Гергана Алексова от Столичния общински съвет изрисуването на паметника е вандализъм.
"Много ми се иска това да е творчеството на млади хора, които искат да покажат, че няма къде да изявяват таланта си. Но това вече е вандалски акт", категорична е Алексова.
Според Марина Дадикозян, председател на руските дружества в България, всяко руско семейство е пострадало от войната, така че този акт ги наскърбява.
Според Христо Петков от "Инициативния комитет за демонтирането на паметника на окупаторската съветска армия", това е просто младежка шега. "Това не е вандалски акт, а гражданска позиция. Да наричаш заемането на гражданска позиция "вандалски акт" е присъщо само на комунистите", категоричен е Петков.
"Хората се взимат твърде на сериозно", заяви организаторът на графитни събития Ясен. " Ако излезем от тази истерия, ще видим, че това са няколко човека, които с едни флакони постигнаха ефект, който с малко неща могат да постигнат. Те бяха чути в целия свят, бяха забелязани и предизвикаха много хора да дискутират какво се случва тук. Така че всички ние участваме в момента в замисъла на твореца, а именно да сме тук и да го дискутираме. Това е креативност, защото успя да накара всички тези хора да се скарат и почти да стигнат до бой".