"Атака" на първа страница с апломб твърди: След акция на Сидеров, САЩ отнеха визата на Румен Петков. С изпреварващ ход той побърза да се откаже от депутатския си имунитет, за да не му го вземат. Изданието цитира премиера, който е категоричен: Отнемането на визата на Петков е публичен шамар за БСП. Вестникът припомня, че Иван Костов, който обвини Борисов в пристрастие и реабилитация на "Живков", е писал статии за
"Работническо дело" и е преподавал икономика на социализма в Икономическия институт "Карл Маркс".
"Монитор" изсветлява темата "Спартак" и уточнява прецизно - кръгът от басейна "Спартак" ще бъде на очна ставка в парламента. Депутатите ще препитват Румен Петков, Трактора и Братя Галеви.
"Стандарт" се включва в темата, подчертавайки: Петков скочи на ДАНСинга. Червеният депутат отсече, че докато проверката на прокуратурата не приключи, няма да говори. Той даде съгласие и имунитетът му да бъде снет при нужда.
За "Телеграф" Волен Сидеров споделя: Нищо чудно Петков да е свързан с мафията. Беше протеже на Луканов,държеше връзките на БСП със спонсорите й.
Българските граници са по-надеждни от много други в Шенген, гаратира за тях премиерът Борисов пред белгийския си колега Ив Льотерм, който е на визита у нас, съобщава "24 часа". Еврокомисията да продължи с мониторинговите доклади за съдебната власт в България, пожела Борисов. Той получи уверение от госта си, че Белгия ще подкрепи България за Шенген. А еврокомисар Сесилия Малмстрьом категорично твърди, че приемането на България в Шенген не трябва да се обвързва с други въпроси. В края на декември в двете страни кандидатки (Румъния и България) ще бъде изпратена за последен път експертна група. Тя ще прецени на място всички детайли по изпълнението на съответните критерии, от страна на правителствата и местните институции. "Труд" представя ярко контрастен поглед на гореизложения върху темата: България има много противници в Европа, смята министър-председателят, визирайки индиректно Румъния, Франция и Холандия.
Прокуратурата вдига ръце от "митничарското село", информира "24 часа". Окръжният прокурор на Хасково смята да прекрати преписката за незаконното строителство в т. нар. митничарско село Ставри Димитрово на брега на яз. "Ивайловград". Незаконното строителство не е престъпление по Наказателния кодекс, уточнява той. За "Темида" е и въпросът: Откъде "24 часа" знае за ареста на Пенгезов? С тези думи съдия Иван Коев от Софийския градски съд (СГС) позволи на журналисти, оператори и фоторепортери да присъстват за първи път в залата и да слушат реплики, записани със специални разузнавателни средства (СРС), които показват как се урежда един от най-скандалните подкупи у нас. Тайните записи са по делото срещу ексвоенния министър Николай Цонев, бившия главсек на финансовото министерство Тенчо Попов и съдията от СГС Петър Сантиров.
Водещото заглавие на "24 часа" е оформено като въпрос, който поражда други въпроси, натрупани в годините на прехода, и останали досега без отогвор. Започва тотална ревизия от догодина, която ще установи наистина ли са изпълнени отчетените от купувачи на държавни фирми инвестиции, съобщава изпълнителният директор на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол - Емил Караниколов. Проверката ще тече съвместно с НАП и други контролни органи. Тя е провокирана от сигнали, че са приемани инвестиционни програми, а реално изграденото не се вижда, обясни Караниколов. От началото на раздържавяването през 1993 г. досега са продадени 2934 предприятия. Договорените инвестиции са за над 4,8 млрд. лв. Едновременно продължава работата и по заръчаната, преди време, от премиера Бойко Борисов ревизия на несъбраните от неизрядни купувачи вземания. Досега тя показала, че държавата няма шанс да прибере около 50 млн. лв.
Доходите на българите намаляват, семействата разчитат все повече на парите от пенсии, е неприятната статистическа справка, която "Труд" цитира.Такива са най-новите данни от изследването за домакинските бюджети у нас през третото тримесечие на т. г., обявени от Националния статистически институт (НСИ). Общият доход на средностатистическия българине намалял с 2,2 на сто.
Пред "Класа" Н.Пр. Юрий Исаков, извънреден и пълномощен посланик на Русия в София, споделя: България е без реална алтернатива на руските енергийни доставки. Москва няма да се откаже от петролопровода "Бургас-Александруполис". Както стана известно преди дни, България избра финансов консултант за проекта АЕЦ "Белене" и това е английската банка HSBC, която трябва да разработи нов финансово-организационен модел. Предстои да се привлече за изграждането на централата европейски стратегически инвеститор, който се търси активно. При това българската страна, както и досега, може да разчита на използването на руските кредитни ресурси. На икономическите си страници изданието уточнява как имотите на 400 000 домакинства ще попаднат под ударите на закона "Кушлев". Между 50 и 200 млрд. лв. са доходите от нерегистрираната икономика за последните 15 години, допълва "Класа".
9 млрд. лева несъбираеми задължения са се натрупали през последните 10 години, твърдят данъчни служители за "Труд". Схемата е кухи фирми (без активи), но с огромни дългове, да се прехвърлят на бедни, болни и неграмотни хора срещу минимално възнаграждение. Те нямат доходи или имущество, което Националната агенция за приходите да продаде. Беден ром е национален "рекордьор" със 170 дружества на свое име. Това е организиран бизнес. Посредници издирват социално слабите "бизнесмени". Някои от тях не знаят какво подписват, но други са се превърнали в професионални длъжници.
Пламен Моллов, председател на Националната лозаро-винарска камара, казва за "Новинар": Сивият сектор "поглъща" производството на вино и ракия. Бави се законът за сортови напитки и от януари 2011 г. ще сме с вързани ръце.
"24 часа" отразява думите на премиера Борисов за законодателните промени, с които надомната и дистанционната работа да се признават за стаж. Според документа за надомна работа ще се смята дейност, която се полага по трудов договор. Така ще може да се ползва отпуск, болничен и обезщетения, които се полагат на всички останали работещи. Синдикатите и работодателите настояват правителството да уреди и статута на работници, които се трудят от дистанция. Подобна форма е особено предпочитата в условията на криза, тъй като пести средства за офис и консумативи. Най-много от нея се възползват служители от IT фирми.
С игра на думи, носеща послание за "пропуснати моменти за решаване на реални проблеми", "Пари" оповестява: Отнесени от вихъра. Липсата на координация между съседните общини рискува и е "отнесла" проектите за производство на зелена енергия далече-далече. ВЕИ секторът може да отблъсне реалните, вместо фалшивите инвеститори.
Скандалът в "Петрол холдинг" сблъска Митко Събев с държавата, констатира "Дневник". Един от двамата основни собственици на раздираното от акционерни скандали "Петрол холдинг" - Митко Събев, поиска на пресконференция вчера оставката на изпълнителния директор на Агенцията по вписванията (АВ) Виолета Николова заради издадено от нея удостоверение. В него Иван Кутевски, довереното лице на другия основен акционер в компанията и негов съперник в момента - Денис Ершов, е посочен като изпълнителен директор на холдинга. Денис Ершов пък е изтеглил 1.5 млн. лв. от касата на "Петрол" заради "Южен поток" и "Бургас - Александропулис".
Пред "24 часа" Георги Колев, председател на ВАС, е сигурен, че не МВР притиска съда, а престъпността притиска държавата. Не се страхувам заради присъдите, които съм постановил. Държавата губи 4% от делата поради слабо платени юристи.
Д-р Георги Гелев, директор на столичната "Бърза помощ", споделя с тревога: Работим само с 12 линейки, а трябва да са 89. Отговаряме за столицата, но и за още 38 села. Екипите изпълняват задълженията си с огромно натоварване. По света всичко е в достатъчност. Така е и в Стара Европа - Западна, но и в бивши социалистически страни като Чехия, Хърватска. Нашият стандарт - за жалост - е друг. В големите болници доктор с две специалност и дългогодишен стаж взема между 2500 и 5000 лв., говоря условно. Как тогава ние да имаме достатъчно лекари - като
възнаграждението при нас е от 750 лева? Да не забравяме и медицинските сестри - повече от 550 лв. те не могат да получават в "Бърза помощ" . А в болница вземат минимум 1000 лева.
Затягат сигурността за теста на зрелостниците, коментира "Монитор". Компютърен изпит спира теча на матурите. Незрящите може да бъдат препитвани и устно, но няма да пишат на Брайл. Мярката за сигурност се подготвя от Министерството на образованието, след като на последния зрелостен изпит през 2010 година точната формулировка на темите за съчинение изтече при предварителното препечатване на тестовете на езика на Брайл. Сега всички директори на гимназии, в които учат незрящи деца, трябва да изпратят доклад до регионалните инспекторати дали са готови за новия формат на матурата. Очаква се през февруари да се разпишат официално правилата за сигурност.
"Дума" представя академични акценти с алегоричен оттенък: Игнатов отнема институтите от БАН и я превръща в дружинка от академици като в Грузия. "Искам да прекъсна едно говорене, което се прави умишлено. Приемете го като декларация относно имотите на БАН", заяви премиерът Бойко Борисов. "Докато ГЕРБ е на власт, никой друг няма да се разпорежда с имотите на БАН, освен Българската академия на науките", добави той. Игнатов коментира в кулоарите на НС: правителството не е тръгнало да взема кредити и естествено, че държавата не зависи от имотите на БАН. Никой в МС не си е и помислял, че БАН е агенция за недвижима собственост, но щом тиражират слухове, някои представители на академията мислят преди всичко за собствеността, коментира той. Твърде много сме загрижени за състоянието на българската наука и си задаваме въпроса защо младите учени по месец-два са в неплатен отпуск, каза Игнатов. Никой няма намерение да разформирова институтите, но те вече ще имат самостоятелен бюджет и няма да го получават през централното управление, обясни той. В БАН ще остане финансиране само за академиците и чл.-кореспондентите, се разбра от думите му.