Някога този паметник на културата е имал красива фасада, днес тя е почти напълно разрушена. Състоянието на балконите е ужасяващо, наподобявайки това на кооперацията-убиец на ул. "Неофит Рилски". Там през месец май загина млад мъж, а две жени пострадаха тежко заради поддал парапет.
Сградата на бул. "Мария Луиза" не е единствената, която прилича на декор от филм на ужасите. Почти навсякъде в района около Женския пазар е осеяно с кооперации, които някога са били красиви и модерни, а днес изглеждат сякаш са разядени от киселина.
На ъгъла на булевард "Христо Ботев" и улица "Пиротска" също се намира не по-малко опасен паметник на културата. От там на ден минават хиляди хора, без да осъзнават риска за здравето си.
Ани Кунчева живее в кооперацията повече от 20 години. Разказва, че не са редки случаите, в които парчета от сградата падат на улицата.
Общината е издала предписание на собствениците на жилища за започване на ремонт и обезопасяване на сградата. Някои от обитателите имат намерение да ремонтират и покрива, което ще им струва около 40 000 лева. Възстановяването на фасадата обаче ще е по-скъпо.
Шефът на дирекция "Строителство и контрол" към Столична община Влади Калинов обяви, че общината може да инвестира средства в ремонт на паметници на културата. Това обаче крие рискове за собствениците на жилища.
"Когато собственикът няма възможност да го направи това със собствени средства, общината би трябвало със свои пари да го направи и след това да ги търси по съответен начин, като естествено е позволено и вписването на ипотека в собствеността”, обяснява арх. Влади Калинов.
Според него законът трябва да претърпи промени, за да се стигне до по-ефективно решаване на проблема с опасните сгради. Влади Калинов отправи съвет към собствениците, които нямат възможност да поддържат красивите сгради на София:
"Имотите, за които говорим носят сериозна стойност в себе си и тогава, когато не си в състояние като собственик да ги поддържаш, най-разумният вариант е да се отървеш от тях”.