На Велики четвъртък е състояла Тайната вечеря на Христос с 12-те апостоли, по време на която той предсказва смъртта си и предателството на Юда.
След вечерята в Гетсиманската градина по време на молитва идват войници и след целувката на Юда хващат Христос.
На Велики четвъртък свещенослужителите във всички православни храмове изнасят кръста от олтара, което символизира носенето му от Христос към Голгота.
От векове традицията повелява великденските яйца да се боядисват през деня и то от жените в семейството.
"В четвъртък винаги боядисваме, а пък следобед ходим на черква. Днеска е Двайсет евангелие се чете и много хубава църква става. Туй съм запомнила от мамини. Слагай червената боя", разказа пред bTV баба Веска от Шумен.
Първото яйце задължително е червено и с него се натъркват челата и бузките на децата, за да са здрави. За да има здраве и плодородие яйцето се пази в дома цяла година. Освен едноцветни, на великденската трапеза трябва да има и шарени яйца, за да може с багрите си да създадат повече празнично настроение.
Според българската народна традиция основната техника, използвана при боядисването на великденските яйца, е използването на восък, с който се изписват яйцата, като най-често присъства кръстния орнамент и древния символ рибата. Много често използвана практика за украса на великденските яйца е поставянето на листо от здравец върху яйцето, което се увива в чорап, след което се потапя в съответната боя, каза Ирина Витлянова, уредник на отдел „Етнография" в Регионалния исторически музей в Шумен.
Домакините, които не успеят да боядисат великденските яйца, могат да направят това в събота.