Един от задържаните – ортопедът д-р Александър Сивиков, се опитва да продължи кариерата и личния си живот след съдебно-криминалната сага, която започва в началото на 2010 г. с един обикновен преглед. След скенер на глава, Сивиков и колегата му Кавраков поставят на пациент диагнозата „мозъчно сътресение".
Цели 10 месеца след въпросния преглед д-р Сивиков и неврохирургът с 42-годишна безупречна репутация д-р Кавраков са повикани на разпит в СДВР. Веднага след влизането в сградата са задържани за 72 часа. Повдигнато им е обвинение за съставяне на документ с невярно съдържание, въпреки че никъде няма подписа на д-р Сивиков.
Единственото, което различава 33-годишният пациент от стотиците останали в травматологията на благоевградската болница, е разказът му за това как е пострадал. Той твърди, че е бит от полицаи в столичното Първо районно управление. След изписването, подава жалба до началника на районното, в която прилага диагнозата на лекарите от Благоевград. През ноември миналата година медиците са обвинени в документна измама, защото почти година по-късно, без да е виждал на живо пациента, столичният съдебен лекар Василка Нанкова оспорила експертизата им. Тя казва, че е „много малко вероятно” пациентът да е имал мозъчно сътресение.
В крайна сметка петорна съдебно-медицинска експертиза доказва невинността на лекарите Сивиков и Кавраков. Преди дни Софийският районен съд прекрати наказателното производство срещу тях, а д-р Нанкова няма да може да практикува медицина шест месеца, след като Етичната комисия към Българския лекарски съюз реши да отнеме правата й.
След края на съдебната сага Инспекторатът към Висшия съдебен съвет препоръча на прокурорите в Софийска районна прокуратура допълнително обучение за работа при подобни случаи. Това обаче не успокоява лекарите с над 30-годишен стаж Сивиков и Кавраков.