"Разочарован съм от действията на Касим. Не очаквах да ползва такива изрази, нито да хвърля подобни обвинения." Това споделил пред съпартийци в сряда лидерът на ДПС Ахмед Доган, е разказал пред "Труд" заместникът му Рушен Риза. Доган събра заместник-председателите на партията часове след като в публичното пространство гръмна новината за оставката от ръководството на Касим Дал. Според присъствали на срещата Доган е изразил съжаление, че се е стигнало дотук.
Доган победи - в ДПС останаха само мъжките му секретарки, коментира "Сега" напускането на Касим Дал. Бившият заместник-председател не е от аристокрацията на партията, не е бил по висши държавни постове, не се свързва с корупционни скандали, единствен в ръководството на ДПС бе без досие в Държавна сигурност и е от малкото останали създатели на партията. Но Ахмед Доган отдавна не иска около себе си силни фигури, много по-удобно е да се обгради с "мъжки секретарки", дори само заради личното си спокойствие. Идеята на новото обкръжение е въпросните люде да си извоюват влизането в парламента, но зад тях не стои автентичният избирател на ДПС. Напротив, този електорат може в определени условия да се прилепи към друга политическа сила и това няма да е неестествено. Точно срещу това се бунтува Дал и това има предвид, като казва, че каузата ДПС отдавна е загубена. Тепърва ще се разбере дали бившият заместник-шеф Касим Дал ще се пребори с антуража на лидера, защото в тази битка ще е сам.
Балансът на силите Доган - Дал е основният въпрос в ДПС, засега без отговор, пише "Дневник" и цитира политици, скъсали с ДПС, които в годините влязоха в конфликти с лидера Ахмед Доган и бяха отстранени от партийния живот. Разцепление няма да има и реформи няма да има, ДПС ще продължава да изпада във все по-голяма изолация, защото партията се е превърнала в един лидер и седем-осем души, които не се интересуват какво ще е бъдещето на хората, прогнозира бившият земеделски министър Мехмед Дикме. "Оттук нататък на дневен ред идва оставката на Доган, Касим Дал прави смела стъпка и трябва да бъде поздравен", заяви Осман Октай. Основатели на ДПС в Ловешкия регион с декларация поискаха оставката на Ахмед Доган. В документа се изразява надежда Доган "правилно да разчете политическите знаци, отправени му от Касим Дал" и да направи необходимото за спасяването на ДПС. Коментари направиха и представители на български изселници в Турция, за които се смята, че симпатизират на Дал. Те казаха, че не са изненадани от оставката и очакват тя да стане повод за сериозни дебати за състоянието на партията.
Фактът, че такава значима фигура с огромен авторитет в ДПС излиза с остра фронтална критика, е абсолютна изненада, коментира в "Стандарт" Мирослава Радева, МБМД. Тя прогнозира, че започва битка на авторитети в ДПС. ДПС няма да пострада, гласоподавателите му няма да оттеглят доверието си от своята партия. А Касим Дал ще изпадне в още по-голяма изолация и полека-лека ще бъде принуден да се оттегли. Неговото действие няма да бъде последвано от оставки и разцепление в ДПС. Шум в партията ще има, но не и сериозно брожение. "Касим Дал може да се окаже поредният политик, който се надценява. И на когото му предстои да разбере, че личността в политиката има много малко значение", смята Кольо Колев от агенция Медиана.
Рушен Риза, заместник-председател на ЦС на ДПС, не допуска сценарий, че съществува уговорка между Касим Дал и Бойко Борисов за съвместна работа за предстоящите президентски и особено местни избори. В интервю за "Стандарт" той уверява, че Дал е работил за разширяване на структурите на ДПС и няма с лека ръка да махне на това, за което се е борил толкова години.
"Оставката му няма да се превърне в лична битка между Дал и Доган. Ние в ДПС ценим екипността. Никой не може да се отъждествява с партията. Организациите на ДПС са стройни, подредени, подготвени. Партията има силите и ресурса да излезе подобаващо на изборите. Структурите няма да застанат зад Касим Дал", цитира "Труд" изявление на Филиз Хюсменова, заместник-председател на ДПС.
Левицата отвори нов фронт - срещу вътрешния министър Цветан Цветанов, във войната си срещу подготвяната лустрация в дипломатическата служба и отзоваването на посланици с агентурно минало, отбелязва "Сега". Вчера БСП обяви, че Цветанов е започнал кариерата си в служба, принадлежала към бившата Държавна сигурност. "Законът ясно казва кой трябва да се проверява и обявява и вътрешният министър Цветан Цветанов не е сред тях", заяви шефът на комисията по досиетата Евтим Костадинов пред вестника. Той напомни, че по закон се вадят имената само на лица, които са били нещатни сътрудници на ДС, офицери или сержанти. "Цветанов наистина е работил във въпросното звено, но на трудов договор като гражданско лице, като анализатор", добави Костадинов.
Никой не оспорва верността на изречението "Цветан Цветанов е работил в Държавна сигурност", коментира "Пари". С този изстрел БСП успешно принуждава ГЕРБ да прегърне тяхната теза - дайте да видим кой какво е правил, защото повечето служители на ДС са достойни българи. Бойко Борисов сега е поставен в ситуация, в която всеки ход е грешен. Грешно е Цветанов да бъде освободен на фона на възбудилите се сенки от миналото, които организират тези скандали. Грешно е Цветанов да остане на фона на демонстрирания хаос със специалните разузнавателни средства, на избирателното им огласяване, на медийния им щурм. Попадането на Борисов и Цветанов в тази ситуация показва, че тяхната игра е сбъркана още в самото начало. Като печелиш доверието на избирателите с обещания за ново начало и скъсване с порочното минало, не назначаваш хора от старата система.
"РЗС изпълнява поръчките на БСП", е озаглавено интервюто в "Телеграф" със съпредседателя на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев. Той посочва, че за българите е много по-важно да вдигнем икономиката на крака, да преборим организираната престъпност и корупцията. Но всекидневно обществеността е залята от нови и нови компромати и полуистини, раздути чрез клевети, които биват представяни като скандали. След толкова много хвърлени клевети в пространството в един момент на всички им става ясно, че е поръчка. Велчев приканва да не се влиза в обяснителен режим за всеки т.нар. скандал.
Закон за клеветата няма да бъде приеман, заявява в интервю за "Труд" Цецка Цачева, председател на Народното събрание. По думите й престъпният състав има своето уреждане в действащото право и се осъжда в НК. Според нея няма спор, че в момента много лесно се хвърлят в публичното пространство обвинения. И дори едно лице да потърси защита по съдебен ред и да я получи, името му вече е омаскарено.
"И срещу Бойко ще играя за президент", казва в интервю за "24 часа" лидерът на "Атака" Волен Сидеров. Той потвърждава, че партията има амбицията да участва и на двата избора - за президент и на местните избори, самостоятелно. А резултатите да затвърдят позициите на "Атака" и да подобрят тези от 2007 г.
Има определен натиск от търговските вериги към българските производители. Така бедният роден производител спонсорира богатите търговски вериги, които не са български. Това неизбежно рефлектира върху цените и качеството на храните, които излизат на пазара, каза вчера министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов след извънредното заседание на Консултативния съвет по зърното вчера, отбелязва "Монитор". Найденов е категоричен, че в България има достатъчно хляб и няма причини, които да налагат лавинообразното му поскъпване. Тази тенденция се отнася и за цените на другите храни у нас.
Вчера депутатите приеха на първо четене законопроект за ограничаване на плащанията в брой, съобщава "Труд". В него се предвижда всички плащания над 5000 лв., включително при сделки с недвижими имоти, да се извършват по банков път. Стана ясно, че границата още подлежи на дискусия и е възможно да бъде 10 000 лв. За всяко плащане в брой над 10 000 лв. лицата са длъжни да декларират произхода на средствата си.