Управляващите ще създадат специален петчленен независим постоянно действащ орган, който ще разкрива конфликт на интереси във властта и ще санкционира. Това пише "Сега" под глава, позовавайки се на проектопромени в закона за конфликт на интереси, огласени от Министерството на правосъдието. Предложения за членове на комисията ще могат да правят депутатите, президентът, Министерският съвет и ВСС. Избора обаче ще прави парламентът с обикновено мнозинство. Мандатът на комисията ще е 5 години, като членовете й могат да бъдат преизбирани само за още един последователен мандат.
Финансовият министър Симеон Дянков ще предложи на премиера справка за депозитите на държавните фирми да се оповестява на всеки три месеца, както и да се създаде агенция за държавната собственост, която да упражнява по-строг контрол. Това съобщава "Труд" над глава.
Преди два дни Министерството на финансите предостави справка за депозитите на държавните фирми в частни банки. Данните бяха получени в отговор на запитване по Закона за достъп до информация на 13 главни редактори, членове на Съюза на издателите. От тях става ясно, че 48 процента или 408 млн. лв. от парите на 18 големи държавни фирми се намират в Корпоративна търговска банка.
Според председателя на парламентарната подкомисия за контрол над СРС Веселин Методиев над 10 хил. СРС-та, разрешени само за миналата година, не се стряскащо много. В интервю за "Труд" той отбелязва, че хората, които са засегнати в този смисъл на граждански права, са малко над 3400, от които няколкостотин не са български граждани. Криминалният контингент в България е в пъти над тези числа: 3400 от 6 900 000 граждани с избирателни права (изваждаме децата), са под 1 процент, отбелязва Методиев.
"Възрастта за пенсия скача! Защо го крием?" извежда "Труд" над интервю с депутата от ДПС Хасан Адемов. Политиците бягат като дявол от тамян от непопулярните мерки, но те трябва да бъдат извършени, казва членът на социалната комисия в парламента.
Не зная защо законопроектът за училищното образование се бави, но е важно да не се отказваме, казва пред "Труд" бившият образователен министър Даниел Вълчев.
Депутатът у нас са с повече екстри от този в богата Швеция, заключава в анализ в "24 часа" Лъчезар Богданов от "Индъстри уоч". "Докато шведските депутати трябва да доказват, че са избрали "най-ефективния начин за транспорт" между трамвай, такси или признаване на 50 ст. на километър при използване собствена кола, българските им колеги вероятно с трепет очакват 2011-2012 г., когато според програмния бюджет ще бъдат осигурени паркоместа за 80 процента, а после - 95 на сто от личните автомобили. Сега осигуреността е "едва" 55 процента", пише авторът. Според анализа на депутат в Швеция се "полагат" 1,88 души поддържащ персонал в администрацията, а на един депутат в България - 2,9 души; в Швеция половината от заетите в администрацията се занимават с "материално-техническо осигуряване", в България - цели 63 на сто. Притеснителното е, че вероятно така изглеждат структурата и бюджетът на голяма част от държавните учреждения у нас, отбелязва авторът.
Патриарх Максим няма да съпровожда вселенския патриарх Вартоломей при посещението му у нас, пише "24 часа". Главата на БПЦ е пратил покана на госта, но но не по своя инициатива: идеята била на строителните предприемачи Йордан и Динко Диневи, но е съгласувана и одобрена от Светия синод, отбелязва изданието. Упълномощен да представлява синода бил сливенският владика Йоаникий.
България вече е в добри ръце, Брюксел го оценява. Това извежда "Монитор" над интервю с испанския посланик у нас Хорхе Фуентес Мансонис-Вилайонга. Той казва, че въпреки всички резерви, мнението му е, че специализирани съдилища са необходими на България.
Преди да се пристъпи към нова българска конституция, трябва да се прецени дали само една дълбочинна реформа на настоящата не би била достатъчна. Това казва в интервю за "Класа" политологът Франсоа Фризон-Рош. "В демократичните режими трябва да се разграничава общият интерес от този на няколко политически актьори. Време е българите да се замислят и да не реагират емоционално на популистки предложения", отбелязва той.
Мощен канал за контрабандни цигари под крилото на бившата ВИС-2 засекли спецслужбите ни след подслушване на тайна среща на босове от групировката, научил "24 часа". На срещата, според водещия материал на вестника, били двама бивши висаджии и ексмитничар от Кулата. Те говорели, че оборотът на контрабандата нараствал, и разказали за нови играчи в този бизнес - Кольо и Новия. В разговорите, според публикацията, се чувало и за хора под псевдонима Лапачите, за които се установило, че са депутати от опозицията, свързани с канала. Уговаряли да прекарват цигари през Кулата в хладилни камиони с месо. От контрабандата на цигари само през последните 4 месеца държавата е загубила 265 млн. лв., сочат данните на митниците.
Николай Цонев ще се изправи и пред военен съд за сключването на четири неизгодни сделки за нуждите на армията, съобщава "Труд" на първа страница. Военноокръжната прокуратура внесла вчера обвинителен акт срещу бившия министър на отбраната за доставката на самолетни части за нуждите на армията и за временно ползване на хладилна база срещу бартер. Според прокурорите под пагон неизгодните договори Цонев е подписал в периода юли 1999 г.- февруари 2000 г. като началник на управление "Снабдяване и търговия" и шеф на дирекция "Управление на доставките" към Министерството на отбраната (МО). А с подписа си върху договорите бившият военен министър нанесъл на МО щети за 970 653,59 лева. С водещо заглавие "Алексей на сухо" "Стандарт" отбелязва, че
МВР ще си връща басейна "Спартак", където арестуваната бивша барета Алексей Петров държи офиси. Плувният комплекс бил и любимото му място за тренировки и срещи. "Спартак" е даден на МВР през 1984 г. и ние притежаваме нотариалния акт", категоричен бе вчера министър Цветан Цветанов. Според него договорът със сегашните собственици на терена "София Сити Къмпани" е изтекъл през 1999 г. Една част от комплекса преди е била апортирана в "Софийски имоти" и в момента по тази сделка текат проверки. Момчил Кръстев, шеф на "Спарта 2000", която стопанисва сградата, бе арестуван заедно с Алексей Петров. Сега за обекта се грижи и спортен клуб "Левски".
298 стационарни радара и 83 камери за измерване на скоростта ще извадят от КАТ през летните месеци. Това ще бъде една от мерките за намаляване на катастрофите в отпускарските дни, тъй като броят на загиналите през юни, юли, август и септември рязко се увеличава, съобщили от Пътна полиция пред "Монитор".
Шести ден полиция и близки издирват 22-годишния Петър Димитров, който на 12 май се е явил на интервю от 13 ч. в посолството на САЩ за издаване на виза за студентска бригада, съобщава "24 часа". Имал и уговорена среща с приятели в 14:30 ч. пред посолството, на която обаче той не се появил. От тогава момчето е в неизвестност, мобилният му телефон е изключен. Димитров е студент втори курс в Академията на МВР - София, Факултет "Пожарна безопасност и защита на населението". По неизяснени причини е взел решение да прекрати обучението си и да напусне Академията. Момчето е високо над 180 см., силен физически, бил е отличен ученик и студент. Телефоните, на които може да дадете информация за изчезналото момче, са: 0896 789226 - (баща), 0884013233 (координатор).
Работим върху нов закон за печата, обявил премиерът Бойко Борисов на организираната от БТА 6-а световна среща на българските медии във Виена, съобщават "Труд", "24 часа", "Стандарт" и др. Чрез закона категорично ще станат ясни собствениците и на печатни, и на електронни медии, обяснил премиерът. Правителствената пресслужба поясни, че става въпрос за закона за задължителното депозиране на печатни и други произведения. "Така, когато читателят чете и зрителят гледа, ще знаят кой провежда определена политика. По написаното или чутото вечер аз знам кои корпоративни интереси сме нарушили през деня.
Нещо повече, имаше издания, които по време на изборите атакуваха ГЕРБ и мен по безобразен начин. И всички очакваха реванш, след като спечелихме. Точно обратното. Ние сме създали изключително комфортна среда на всички медии и към никого няма реваншизъм", казал Борисов при откриването на срещата. Водещото заглавие на "Дума" е: "Плашат със закон за печата".
Българските медии са под контрола на политици и икономически групировки, станало ясно според първа страница на "Атака" при огласяването на изследователския проект "Корупция в българските печатни медии". Тя стартира с подкрепата на Фондация "За свободата", "Фридрих Науман" и посолството на САЩ у нас.
"Монитор" и "Телеграф" публикуват на първите си страници декларация, че във връзка с появили се изявления и публикации за собствеността и финансирането на "Нова българска медийна група холдинг" ЕАД, заявявайки категорично, че те не отговарят на истината. Свидетели сме на тревожна тенденция да се настройва негативно общественото мнение срещу една независима медийна група и една търговска банка, като се използват едни и същи неверни и грубо манипулирани факти, пише изданието. "Нова българска медийна група" завежда дело срещу "Икономедиа" и вестниците "Капитал" и "Дневник" за клеветите и инсинуациите, които уронват престижа и доброто име, заявява председателят на съвета на директорите на "Нова българска медийна група холдинг" ЕАД Ирена Кръстева. Ще бъдем безкомпромисни срещу всеки, който си позволи да разпространява невярна и злонамерена информация за медийната група, добавя тя.
