Дори ходела на срещи с Найденов, окичена със записващи устройства. Сигналът срещу земеделския министър е в един от 400-те и мейла, които Калина е пратила и до европейската служба за борба с измамите - ОЛАФ. Мейлите са пускани срещу крупни фирми от месо- и млекопреработката, зърнопроизводители, животновъди и депутати. След тях са спрени стотици проекти за близо 200 млн. евро. За много от проектите фермерите вече водят дела срещу фонд "Земеделие". Възможно е, ако ги спечелят, да се наложи да им се плаща с пари от националния бюджет, защото срокът за усвояване на евросредствата може да изтече.
От земеделското министерство обмислят да заведат регресен иск към Калина Илиева, ако бюджетът претърпи загуби заради нейното ръководство на фонда в продължение на 1 г. Заради фалшивите дипломи, с които с измама е заела поста, ще бъде поискано и да върне взетите заплати от над 40 000 лв. Илиева е имала официално месечно възнаграждение около 3000 лв. Министър Найденов обобщи поведението на експодчинената си лаконично: Злепоставя не мен, а България.
"24 часа" отразява рефлексията от решението за отнемането на американската виза на депутата от левицата Румен Петков. Негово Превъзходителство посланик Джеймс Уорлик уточнява: По американското законодателство Румен Петков не отговаря на условията за виза. САЩ не вземат лесно такива решения, той си знае. Петков, от своя страна, коментира: Посланикът е третостепенен актьор с последна роля, ценностните ни системи са много различни. Задочният диалог между двамата продължава и на страниците на "Труд", посланик Джеймс Уорлик казва пред изданието: Докладите ми за България са прями, но честни! Не сме събирали биометрични данни за българските лидери. Нашият дневен ред е вашият дневен ред. Бих казал, че вероятно най-важният набор от проблеми на България е върховенството на закона. А то включва освен арести и успешни обвинения, ефективна работа на съдилищата, справедливи процеси, спазване на човешките права.
Вярвам, че България е на прав път в отношението си към тези проблеми. Ние ще помогнем с каквото можем. "Атака" резюмира: Посланикът на САЩ опроверга лъжите на Румен Петков, че не бил следствен. Вестникът отразява доклада и на бившия американски дипломат Джеймс Пардю, който анонсира, че България е държава на мафията.
От 13 декември започва събарянето на незаконни постройки, за които ДНСК е издала заповеди, влезли в сила, информира "Класа". До края на април трябва да бъдат съборени общо 300 нерегламентирани обекта, съобщи министър Росен Плевнелиев. В момента има 14 групи проверяващи на 50-те най-големи язовира в България. Аз съм убеден, че от там ще излязат данни за още незаконни обекти, каза той. Плевнелиев обясни, че освен хотел "Рамона" в местността "Кабакум" и незаконните обекти в голф игрището в Долна баня, в този период ще бъде премахнато и яхтеното пристанище в комплекс "Русалка", както и няколко обекта при яз. "Искър". 1600 са незаконните постройки до момента, но за повечето от заповедите от ДНСК има процедура по обжалване. Парите за финансиране на разрушителните дейности са предвидени в държавния бюджет.
През 2011 г. направленията за прегледи при специалисти в доболничната помощ ще бъдат 10 на сто повече отколкото през тази, пише "Сега" Стойността на талона ще се запази и специалистите ще получават по 14,50 лв. за първичен преглед. "Земя" оповестява: МВР унижава лекарите, Остава "пагонаджийте" да ни казват кое какво е, заявява на страниците на вестника проф. Милан Миланов.
"Дневник" анонсира: Бюджет 2011 - факт без изненада. Упреци за подценени приходи и спор за прехвърлянето на резерва на здравната каса в общия фискален резерв белязаха окончателното приемане на бюджет 2011 в парламента. ГЕРБ повтори миналогодишния си опит да изгласува най-важния закон на държавата в един ден. С гласовете на "Атака" - за отделни текстове, и на "Синята коалиция", управляващите приемаха най-важния закон на държавата, като гласуването продължи до късно. "Земя" обобщава същността на бюджет 2011 с констатацията: Държавата присвои парите ни за здраве.
Намерението на правителството да използва 1,5 млрд. лева от резерв, събран от здравни вноски за свои разходи, взриви дебата за бюджет 2011, пише "24 часа". "Това е национализация", скочи червеният Михаил Миков. Колежката му Мая Манолова пък добави, че така ГЕРБ нарушава и обещанието си парите за здраве да се харчат само за здраве. Около 14 часа спорният текст беше приет с гласовете на ГЕРБ и "Атака". Сините гласуваха въздържали се.
Доходите ни през 2011 г. ще бъдат замразени. Бюджетът е разчетен при ръст на националната икономика от 3,6%. Заложената инфлация е 3,7%. 450-те млн. лева приходи, записани в чл. 1 на бюджета и заложени като постъпления от приватизация също бяха повод за скандали. Според опозицията 450-те млн. лв. трябва да отидат в резервния фонд за пенсии, а не с тях да се финансират дефицити. След призива на Румен Овчаров от "Коалиция за България" специална работна група разноцветни депутати се събра да умува дали записът в бюджета е коректен. Червените се заканиха, ако той не бъде променен, да попитат Конституционния съд.
Догодина икономиката ще произведе 77 млрд. лв. БВП, вие планирате да съберете 23,7 млрд., а да похарчите 25,9 млрд. През 2008 г., когато икономиката произведе 68 млрд., приходите бяха 26,3 млрд. По тази логика би трябвало да съберете 5,5 млрд. лв. приходи повече. Къде са, попита ексфинансовият министър Пламен Орешарски. Спор предизвика и въпросът стигат ли 143 млн. лв. за фермерите.
"Труд" допълва картината на парламентарния ден със заглавието си от първа страница: Товарят ни с още 2,35 млрд. лева външен дълг. През следващата година правителството смята да емитира външен дълг на стойност 2,35 млрд. лева. С новата дългова емисия кабинетът ще попълва бюджетния дефицит. Догодина той пак ще е над 2 млрд. лв. В момента държавният дълг на България е сред най-ниските в Европейския съюз. Той е 14,9 % от БВП. В периода 1990-1997 г. българският дълг е бил 168 % от БВП. Размерът му се свива драстично от 2001 г. насам.
Тютюнопроизводителите ще получат 70 млн. лв. през втората половина на 2011 г., ако има преизпълнение на бюджета. Това обеща земеделският министър Мирослав Найденов след среща с протестиращи пред парламента техни представители. За "Труд" Владислав Горанов, зам. финансов министър и председател на Надзорния съвет на Здравната каса, убедено твърди, че и здравният резерв ще се харчи за хората. За "Сега", пак г-н Владислав Горанов, уточнява: Никога не са спирани пари на ведомства с лоша бюджетна дисциплина. Отлагането с 4 г. на проблема с пенсиите на хората с 1-ва и 2-ра категория труд няма да доведе до решаването му, твърди зам.-министърът на финансите.
Поглед напред в близкото бъдеще предлага "Монитор", цитирайки Андрей Ковачев, евродепутат от ЕНП: България и Румъния ще получат зелена светлина за Шенген. Притеснява ме популисткото говорене в някои стари страни членки. Трябва да се намери формулата, според която ЕС да има собствен бюджет, смята евродепутатът.
"Класа" съобщава, че България ще започне да се възстановява през 2011 г. и икономиката ще отбележи ръст, който ще се доближава до развитите държави. Това е заявил Ричард Хънтър, управляващ директор на Fitch Ratings за Европа, Средния изток, Африка и Азиатско-Тихоокеанския регион. Той е обяснил, че заложената от българското правителство цел за икономическо развитие е постижима. А що се отнася до държавния дефицит, през следващата година той ще бъде в нива от 2 до 3%, смята експертът. Според последните данни на компанията обаче икономическият ръст през 2010 и 2011 г. ще бъде на нива от 0,5% и 2,5% респективно. Въпреки че прогнозата на Fitch е по-ниска от очакванията на българското правителство за 3,6%, това е първата институция, която подкрепя очакванията на управляващите.
От "Дневник" са категорични: Българите продължават да бъдат гражданите с най-ниска покупателна способност в ЕС и остават на едно от последните места в класацията за Стария континент. Пред нас са държави като Черна гора и Сърбия, които още не са членки на ЕС. Това показват данните от последното изследване за тази и следващата година на най-големия германски институт за пазарни анализи GfK. Нещо повече - показателят (който отчита нетни доходи, очаквания за БВП, инфлация, цени на стоки и услуги, и други) за България пада спрямо 2009 г., докато средният за Европа и ЕС се увеличава. Това означава, че стандартът на живот в страната се отдалечава още повече от средноевропейския.
Ако Сърбия или която и да е друга държава или фирма иска участие в АЕЦ "Белене", ще трябва да говори с общата компания, която до десет месеца ще създадат НЕК и "Росатом", съобщава "24часа". Това стана ясно от изявление на премиера Бойко Борисов. Той трябваше да има среща с премиера на Сърбия Мирко Цветкович, но повреден самолет провали визитата на сръбския му колега в България. "Разнобоят в българския лагер може да намали силата на България в преговорите с руснаците", заяви пък президентът Георги Първанов по повод реакциите след подписването на споразумението между НЕК и "Росатом".
Държавният глава призова да не се води вътрешен дебат за цената по време на срещата на върха на ОССЕ в Казахстан. На страниците на "Труд" енергийната политика и решения около "Белене" са изразени с думите на президента: Дебатите за "Белене" ни отслабват пред Москва. "Аз се въздържах до момента, в който бях предизвикан. Защото смятам, че разнобоят в българския лагер би могъл да намали силата ни в преговорите с руснаците." Това заявление президентът е направил в казахстанската столица Асхана, помолен за коментар от български журналисти, заради думите на премиера Бойко Борисов за преговорите за АЕЦ "Белене" и цената на централата.
"Българска армия" императивно призовава: Истината за "Белене" на масата. На икономическите си страници "Труд" излага становището на президента на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев, който призовава премиера Борисов да "се намеси решително" в казуса "Петрол Холдинг" АД, заради съдбата на около 6 000 работници, които смятат, че спрямо тях се прилага печално известната схема на "Кремиковци" АД. В писмото си д-р Тренчев е категоричен, че в "Петрол холдинг" се извършват чудовищни злоупотреби, които заплашват да фалират компанията. "Имам надеждата, че по ваше настояване главният прокурор Борис Велчев ще изпълни своето задължение на върховен блюстител на закона и ще изпълни правомощията си по казуса", казва синдикалистът. Войната между съдружниците в "Петрол" ескалира, но спорът дали досегашният председател на Съвета на директорите Митко Събев, Орлин Тодоров и Стоян Кръстев ръководят "Петрол", или Иван Кутевски, Йосиф Артунян и Иван Шестак, още не е решен. Решението на Общото събрание за смяна на ръководството е оспорено по съдебен ред.
Романтичният период за затворените комплекси приключи, пише "Пари". Фирмите за управление все по-трудно събират сметките. Докато законът не регулира ясно тази дейност, намалените приходи ще водят до по-некачествени услуги.
Своята първа страница "Монитор" оформя като акцент, свързан с бъдещето, което все повече ще принадлежи на добре образованите нации: 27 330 лири плащат татковците за школото на Байрон. Три и петгодишни българчета чакат на опашка за записване в престижни британски колежи, съобщиха експерти по образованието в чужбина. Възрастта на кандидатите пада рекордно през последните 2 години, като амбициозни родители попълват документите на невръстните си деца, за да им запазят място в престижни гимназии на Острова. Годишната такса за следване от 27 330 британски лири в школото на Байрон не е уплашила родителите на 5 деца от България между 3 и 7 годинки. Данните на малчуганите вече са подадени в престижния колеж и чакат одобрение за записване през 2016 година. В Dulwich College са учили лорд Джордж Байрон и хумористът П. Г. Удхаус. От друга страна, Англия връща наши кандидати за медицина и икономика, защото престижни университети отказват да признаят родното образование, зрелостните изпити и дипломите ни.
Анализът на "24 часа" коментира предложението на СОС за промяна в зонирането на столицата и оттам повишаването на данъчните оценки за част от имотите в съответните зони. Риторичният въпрос е: Ако вдигнат данъка, ще ходим ли по по-свестни улици? Изданието представя развитието на казуса за "царските имоти". Решението ще е на управляващите да се предяви ли иск и за част от царските дворци, чакат се допълнителни експертизи за горите на Сакскобургготски. "168 часа" продължава темата за имотите на царя с прогноза, че забавянето на вземането на решение по този проблем ще коства на държавата милиони в Страсбург. Управляващите странно протакат "закона за горите на Симеон".