При засилени мерки за сигурност на 27 юни започва мегаделото срещу групата за мокри поръчки "Килърите". Първото съдебно заседание е насрочено за 9 часа, в Шуменския окръжен съд. Делото ще се гледа при открити врата. Почти 9 месеца отне на разследването да събере доказателства по всяко от повдигнатите обвинения срещу шестимата от групата на Килърите.

Прокурор Ася Петрова няма съмнения, че обвинителната теза ще издържи в съда, но определя делото като изключително сложно с възможни изненади.Според защитниците на обвиняемите обаче по всичките обвинения има слабости.

Петимата килъри - Петър Стоянов "Сумиста", Васил Костов "Кеца", Янко Попов "Туцо", Петър Атмаджов и Райчо Стойнев, са обвинени в убийствата на Борислав Георгиев, Петър Лупов и Румен Рачев. Според обвинението, ръководител на престъпната група е  Петър Стоянов "Сумиста", който освен за трите умишлени убийства, е отговорен и за две телесни повреди, два палежа и един взрив.

Шестият обвиняем - Георги Вълев, е сочен за поръчител на убийствата на Лупов и Рачев, за които още в хода на разследването стана ясно, че е платен втори транш от общо 60 000 лв. Очаква се при разпитите на свидетели в съдебна зала да бъде изяснена и точната цена на двете убийства.

От 105-те  тома с материали по делото, 25 съдържат секретна информация, набавена чрез специални разузнавателни устройства. По делото ще бъдат призовани около 120 свидетели, само 2 от тях са с тайна самоличност, макар че в началото на разследването анонимните свидетели бяха много повече. Излизането на свидетели от анонимност се възприема добре и от защитата на обвиняемите.

Няколко от свидетелите са пожелали специални мерки за тяхната защита и такива са предприети. Около месец след тайнствената смърт на шофьора  на прокуратурата Недко Тодоров, обвинител №1 на Шумен и семейството й също са били със засилена охрана, която впоследствие прокурор Петрова отказва.

"Не съм имала усещането за реална заплаха за мен и за моите близки. По трудно ми беше това, че моите близки бяха под стрес, предизвикан от това, че се движим с охрана. А техният стрес създаваше у мен известна емоционална нестабилност и ми беше трудно да работя достатъчно ефективно", казва прокурор Ася Петрова.  

"Аз мисля, че всеки един прокурор, вземайки решението да работи като прокурор, би трябвало да си дава сметка, че рано или късно може да се наложи да работи по подобен род дела и не би трябвало да изпитва страх", допълва Петрова.