"ГЕРБ влиза в тежка парламентарна сесия", коментира "Труд". Авторът посочва, че пролетната парламентарна сесия ще бъде доминирана от две теми - антикризисните мерки и ефективността на съдебната система. И двете са спешни и сложни. Политически най-неотложен е отговорът на ветото на президента по промените в наказателно-процесуалния кодекс в частта за "резервния защитник" и "анонимния свидетел". Няма да е лошо, ако освен мотивите на президента за НПК правната комисия на НС разгледа и възраженията на водещи правозащитници.
В икономическата сфера най-спешно е приемането на законодателни промени, за да се приложат част от 59-те антикризисни мерки. Няма да е лесно - ефектът от повечето мерки не е съвсем очевиден, времето е кратко, експертният потенциал е ограничен, съгласието между партиите е някъде отвъд хоризонта, а президентът няма да пропусне възможността за вето на по-спорните законови промени. В тази сложна ситуация или мнозинството в НС ще се справи с предизвикателствата, или това ще е последният му парламентарен пролетен сезон, прогнозира коментаторът.
***
"Министри на изпит всяка сряда, без да знаят въпросите", пише "24 часа". Седмичен изпит на целия кабинет поискаха да провеждат депутатите. Такова предложение за промяна на парламентарния правилник ще внесе ДПС в началото на новата сесия. Идеята на ДПС е да се въведе парламентарен контрол, при който министрите да идват на отчет в събранието, без да знаят предварително въпросите и без да имат възможност да се подготвят по тях. Според заместник-председателя на ДПС Лютви Местан бърз контрол с неочаквани въпроси ще покаже реалната компетентност на министрите. Подобна идея за новия контрол лансира преди месец и Борислав Цеков от Института за модерна политика.
***
"НПК бори корупцията, смята Попова", пише "Труд". По повод ветото на президента върху две поправки в Наказателно-процесуалния кодекс министър Маргарита Попова заяви, че "държавата е длъжна да вземе мерки да се сложи край на протакането на делата". Тя отхвърли възможността да се злоупотребява на обявяването на присъди въз основа само на доказателства, събрани със специални разузнавателни средства и таен свидетел. Законите са реформаторски и засягат възможността държавата да бъде снабдена с ресурс, който бори организираната престъпност и корупцията, обяви Попова.
"Закон на парче, вето на парче", е анализът в "24 часа". Посочва се, че в България формулата "всичко е престъпление" неудържимо расте и превръща прокуратурата във всекомпетентен и всевластен орган. Такъв орган по дефиниция не бива да има - той е безполезен и безконтролен. Факт е, че наказателното правораздаване освен друго се превърна в средство за разчистване на сметки. Спорните поправки в НПК не могат да решат тези проблеми. Те ще създадат допълнителни трудности. Недоумение предизвикват твърденията на отговорни фактори, че тайният свидетел и СРС ще се използват само по дела от особена важност; т.е. те няма да засегнат обикновения честен средностатистически обвиняем. Но законът се прилага за всички. Внушенията, че той ще бъде за "най-лошите" и МВР предварително ще решава кои са те, създават притеснения.
***
"Без реформи с ГЕРБ ще се отдалечим, твърди Костов", е заглавие от "Труд". Ако ГЕРБ се откаже от реформите, ние ще загубим ролята си на гарант, раздалечаването ни ще става все по-голямо. Това каза вчера лидерът на ДСБ Иван Костов. Повод са думите на премиера Бойко Борисов ден по-рано, от които се разбира, че правителството първо трябвало да запуши течовете на държавни средства, а едва след това да започне реформите. "ГЕРБ не може да затъва в блатото на популизма, ако иска да запази лидерството си", отсече Костов и обеща тъмносините да опитат да повлияят на курса на управляващите.
***
"Станишев се прицели в електората на Доган", отбелязва "Сега". Лидерът на БСП Сергей Станишев направи изненадващ ход и обяви началото на активна политика в смесените райони, особено в Родопите. Прицелът е електоратът на ДПС. В края на седмицата БСП направи изнесено заседание на Изпълнителното си бюро в Кърджали. Бюрото е решило да покани ръководството на ДПС на откровен разговор по всички проблеми. Станишев формулира новите задачи така: "БСП трябва да навлезе активно и по-широко сред българските турци, те трябва да бъдат канени и за членове на БСП, да бъдат избирани в общински и национални ръководства, но в по-голям мащаб, ако искаме влиянието ни да бъде разширено".
Икономика
"Дупка от 1,2 млрд. лева се отваря в приходите на държавата", съобщава "Сега". Проблемът с приходите в хазната става все по-дълбок. Държавата няма да си събере между 1 и 1,2 млрд. лева от заложените в бюджета 15,2 млрд. лева приходи от налози тази година, призна вчера финансовият министър Симеон Дянков. Това значи, че само заради лошата събираемост се отваря дупка от 2% от БВП при допустими максимум 3%. Според управляващите проблемът идва главно от кризата. Според опозицията проблемът с приходите идва от това, че новите управляващи съсипват бизнеса.
"Бюджетен детектив по следите на тайните анекси", е коментарът в "Сега". Повод са откритите тайни анекси, с които ведомства са поели незаписани в бюджета задължения, така че пресметнатият с отчитане на тези нови тежести бюджетен дефицит е не само двойно по-голям от досега обявения, но и ще надхвърли Маастрихтския критерий - максимум 3% годишен недостиг в хазната. По-лошото е, че истината остава скрита. Правителството също не знае отговора на това какъв е истинският фискален резултат за последните две години. Проблемът е, че липсва единна и постоянна система за държавно счетоводство. Всяко бюджетно предприятие води счетоводство за себе си - имуществото, натрупаният капитал и задълженията на държавата не се консолидират. Така ще продължава, докато не се изгради единна институция - държавният трезор, който отчита и управлява всички наличности, имущества и задължения на държавата, независимо къде се намират и на кое ведомство са собственик, смята финансистът Емил Хърсев.
„БЕХ ще бъде закрит до края на юни", информира "Пари". Българският енергиен холдинг, под чието управление са осем държавни дружества, ще бъде разформирован до края на юни, като се спазват всички процедури. Това съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков на среща с представители на фирми, които членуват в Американската търговска камара в България. Първоначално дружествата ще бъдат самостоятелни, но обсъждаме и друг начин за тяхното функциониране, заяви министър Трайков. Един от вариантите е газовите дружества да бъдат обособени в една група. Друг вариант бил търговските дружества да са под една шапка, а активите - под друга. Пред журналисти министърът на икономиката заяви, че се обмисля приватизация или листване на борсата на НЕК или части от него.
"Строителното министерство харчило над милиард без отчет", информира "Труд". Одитът на строителното министерство (МРРБ) за 2008 г. е невалиден, тъй като не е подписан от члена на Сметната палата, който отговаря за ведомството Хюсеин Чауш. Това разкри вчера лидерът на СДС Мартин Димитров. Според него в одита става дума за безконтролно разходване на 1,111 млрд. лева. Около 650 млн. лева от тях са за инфраструктурни проекти, други 161 млн. са изтеглени кредити от чужди банки. Сключени били договори за
287 млн. лева. Според СДС Чауш не е подписал одита заради липса на документи, които да обосноват харчовете. Синият шеф настоя за незабавна оставка на Чауш, който правел политически чадър над случващото се в МРРБ.
"Ще обсъдим пенсионната реформа в НСТС до 31 май", отбелязва в интервю за "Класа" Тотю Младенов, министър на труда и социалната политика. Той уверява, че пенсионната реформа не е спряла, каквито внушения се правят напоследък. В антикризисните мерки има заложени срокове и партньорите са се съгласили, че до 31 май ще седнат на масата на преговорите и заедно ще направят реформа в пенсионната система. Според Младенов това е правилното решение, което ще отговори на предизвикателствата на демографските проблеми. Според министъра има начини, с които да бъде стимулирана по-дългата продължителност на човек на пазара на труда. След разговорите на експертно ниво ще имаме една стройна система за пенсионна реформа, която ще е консенсусна, уверява Младенов.
"Ще връщат пари с лихви за надписани сметки", казва в интервю за "Стандарт" Ангел Семерджиев, председател на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Той заявява, че е започнал сериозен преглед на електроразпределителните дружества. Оттук нататък всеки разход, който участва в образуването на цената на електроенергията, ще се гледа под лупа. В детайлите се крият и възможностите да се намалят разходите. От ДКЕВР ще повишат взискателността и проверката на всички данни, които подават компаниите към комисията. Освен това смятат да обвържат постиженията на компанията с цените. Когато тя не постига определени показатели, да не се дава увеличение и да се намаляват цените.
"НАП проверява 30 хил. заможни родители", съобщава "Труд". НАП и всички дирекции за социално подпомагане започват кръстосани проверки за доходите на по-заможни родители, които получават детски надбавки. Очаква се двете ведомства да поставят под контрол близо 30 000 семейства, в които професиите на партньорите предполагат по-високо заплащане от декларираното. Става дума за адвокати, доктори, ветеринари, одитори, таксиметрови шофьори, зъболекари и др.
"50 лева на ден за море, ядене и пиене", показва проверка на "Труд" по морските курорти. Кризата приземи хотелиерите и ги накара да помислят за българските туристи, които са най-лоялните клиенти и най-добрите платци. 50 лева на ден - всичко в цената, предлагат класни хотели почти по цялото Северно Черноморие. На юг обаче има хотели 4 звезди, които започват от 27 лева и достигат до 56 лева във върховия сезон.