Протестиращи срещу високите цени на горивата в София намериха оригинална форма да заявят своето недоволство - бутаха колите си по булевард "Цариградско шосе" в посока центъра на столицата, информира "24 часа". Тъй като шествието бе спирано на няколко пъти и се наложи през няколко минути те да палят двигателите на колите си и да ги гасят, идеята бе с бутане на автомобилите да спестят бензин. Шествието се придвижваше бавно, пеша, с надути клаксони и развети знамена.

Протестиращите в Пазарджик срещу цените на горивата блокираха пътя за Пловдив. Живи вериги образуваха недоволстващите в Пловдив. В Благоевград направиха верига и блокираха главен път Е-79 на изхода на града в посока Кулата. В интервю за вестника Сергей Станишев, председател на БСП, резюмира: "И срещу мен протестираха, но хората не бяха отчаяни. 20 месеца слушаме празни приказки. Стига!"

"Труд" допълва, че на протестите в Търговище се е пеела песента "Боят настана", в Плевен 1000 души са блокирали пътя край с. Ясен, а в Силистра рокери, маскирани като командоси, са подкрепили протеста. Свързано с протестите е и виждането на Калин Христов, подуправител на БНБ, който споделя за ежедневника: "Високите цени ще се задържат. Суровините ще бъдат скъпи дългосрочно. Стойността на петрола скача заради страх.

От друга страна, вече няма да харчим като през 2008 година, кризата учи хората да са предпазливи, когато се стабилизират нивата на безработицата, тогава ще се повиши и потреблението. А Татяна Дончева е убедена, че : "Правешка олигархия безскрупулно изправя народа срещу кабинета. Грубата манипулация с монополното положение на "Лукойл" и с цените на горивата ожесточават най-естествените симпатизанти на Бойко Борисов - шофьорите", твърди тя пред "Труд".

Министерството на външните работи - такова, каквото го познавахме от времето на Петър Младенов - ще бъде заменено от качествено нова структура по идея на министър Николай Младенов, пише "24 часа". Реформите целят да се сформира нов работещ екип на министерството с реорганизирани дирекции и изцяло нови звена. Така от ръководните длъжности по естествен път ще отпаднат всички дипломати и служители, които имат досиета в Държавна сигурност. От края на април половината посланици с досиета ще бъдат извикани за консултации в София.

Следващата голяма група се очаква да бъде извикана през юни. Колко дълъг ще е престоят на дипломатите в България от министерството не можаха да уточнят, но потвърдиха, че списъкът с новите посланически имена ще бъде комплектуван чак към края на годината. Това е ясен знак, че министър Младенов се е отказал от всякакви преговори и евентуални компромиси с президента и неговия екип.

"Труд" цитира предупреждението на Георги Първанов: "Кабинетът подценява заплахите за сигурността!" "През последните месеци от военното ведомство последователно се налага линия за подценяване на опасностите за сигурността, особено що се отнася до рисковете в нашия и в съседни региони", е една от констатациите на върховния главнокомандващ.

Според него "очевидно отбраната и изграждането на силна и боеспособна армия не са приоритет на правителството". "Проблемът е, че министърът слага акцент върху мисиите, а аз искам организирана национална отбрана. Имам критики към финансирането на армията, което падна от 2,6 % от БВП до 1,3%", заяви президентът.

"Атака" е единствената партия, която има ясна кауза и платформа за икономическия просперитет на страната ни. "Патриотизмът е коренът, който държи България жива", твърди Волен Сидеров, лидер на партията, на страниците на партийния вестник. Представителите на националистите се оплакаха, че арабски и турски емисари кръстосват региона на Благоевград и ислямизират населението там. "Мюсюлманите са хванати от желязната хватка на ДПС и пускане от нея няма", казва Живко Сахатчиев от Якоруда. "Знам, че този регион е много труден, но ние няма да се откажем от битката си за него. Националистическата, патриотичната кауза е най-здравата политическа доктрина, която се реализира в България.", заяви Сидеров.

Ромите готвят масови протести в цялата страна, ако правителството не предприеме адекватни мерки за интеграцията на малцинството им, казва за "Новинар" лидерът на партия ДРОМ Илия Илиев. Исканията са провокирани от масовата дискриминация спрямо ромите от страна на институциите. Трябва в общините да има квота при наемането на работа за хората от малцинствата. От общността настояват да има техни представители и в социалните служби. Като основен проблем се посочва отказът от достъп до здравеопазване. Има перманентна дискриминация в системата на здравеопазването срещу ромите. "Често им бива отказвана медицинска помощ или им се налага да чакат с часове, за да бъдат обслужени в здравното заведение", заяви лидерът на партията. От ДРОМ предлагат да има данъчни облекчения за фирмите, които наемат роми на работа.

Бившият зам.-шеф на ДПС Касим Дал предупреди довчерашните си съпартийци, че резултатите от местния вот няма да бъдат добри за тях. Дал каза това на среща с членовете на страницата "Аз подкрепям Касим Дал" във "Фейсбук", информира "Сега". Според Дал трябва да се направи опит да се промени ДПС отдолу нагоре. Той е доволен от това, че неговото напускане на ЦОБ и последвалото изключване от партията са породили разговор за проблемите в движението. Дал призова съмишлениците си да участват активно в партийните събрания по места, които предстоят преди местните избори. Според него най-важното е да изчезне страхът в ДПС. "Не може хора, които са се противопоставяли на тоталитарния режим, сега да мълчат заради къшей хляб или кресло", смята Дал. Той заяви, че ДПС е станало синоним на далавера, корупция, лъжа, а малкото, което се е правело за регионите, се е превърнало в търговия.

"24 часа" отразява искането на СДС, отправено към премиера Борисов, за три спешни мерки срещу кризата - овладяване на продължаващото необосновано нарастване на цените, незабавно спиране на проекта АЕЦ "Белене" и реформа в средното образование. Според Мартин Димитров тримесечният мораториум върху преговорите за ядрената централа, обявен от правителството, се правел, защото от ГЕРБ си давали сметка, че ако подпишат проекта, избирателите ще ги накажат още на предстоящите президентски и местни избори. "Договорът ще бъде отложен още веднъж и подписан след вота наесен", смята синият лидер. Анализът на изданието коментира решението на България за присъединяване към новосъздадения механизъм "Пакт Евро плюс" като едно от най-важните стратегически решения на правителството на ГЕРБ от началото на мандата им.

"Пари" се вписва в темата със заглавие: "Мораториум, 30 въпроса и отново игри с цената на АЕЦ "Белене".

"Дневник" цитира по темата министър Трайков, който определи договора за изграждането на "Белене" като "клан-недоклан" от две години, с цена от 4 млрд. евро и незнайно какво увеличение. По думите му държавата иска да активизира проекта, но не вижда никакво конструктивно решение от своя външен партньор. Според министъра строителството на АЕЦ "Белене" ще бъде отложено, докато не се изяснят аспектите със сигурността на централата.

Странджа се надига с призив: Пощадете животните!, отразява бунта на 200 души от селата Факия и Момина църква "Труд". Животновъдите са категорични, че предприетите от ветеринарите мерки срещу шапа са неадекватни, което не е спряло епидемията и налага избиването сега на нови 7000 животни.

На първа страница "Сега" съобщава: НОИ започна годината с 3 пъти по-висок дефицит. Близо 55 млн. лв. по-малко от планираното са приходите от осигуровки през януари. В сравнение със старта на 2010 г. непланираното изоставане в приходите на Държавното обществено осигуряване е три пъти по-голямо. На вътрешните си страници изданието констатира, че кризата е затворила 286 974 работни места, а наетите са намалели с 357 100. Това е драматичният резултат на пазара на труда след две години световна икономическа криза, който отчете НСИ по предварителни данни. Логически обвързана с проблема "работна заетост" е и информацията на вестника: "Къде пенсионните фондове инвестират парите ни?" Най-успешните компании са вложили милиони в акции на "Кока-кола", "Сименс", "Даймлер Крайслер", "Телеком Италия" и др., както и в някои проспериращи български фирми. Въпреки това реалната лихва на спестяванията за старини клони към нула.

По повод на обявената от МОНМ концепция за развитие на предучилищното и училищно образование, "Труд" задава въпрос: "Идват ли по-добри дни за училището?" Реформата предвижда премахване на оценките от първи до четвърти клас, създаване на обществени съвети към училищата, бързо кариерно израстване на учителите, затягане на дисциплината в училище и въвеждане на нови видове училища.

За "Новинар" зам. министърът на спорта Иван Ценов казва: "Нацията ни е болна, а децата ни - дебели.

Донякъде вина за това през годините има и спортното министерство, защото критериите за оценка на работата на една федерация в момента опират до класиранията на състезателите й на световни и европейски първенства и олимпиади. Малко в сянка остава масовостта, социалната функция и детско-юношеското направление" споделя г-н Ценов. Затова Спортното министерство иска часове по физическо възпитание и в детските градини и увеличение на часовете по физическо възпитание в училище, за да станат по 10 седмично.

Затяга се контролът на дистанционното обучение с европари, пише "Сега". Ще има нови правила за условията за провеждане на дистанционно професионално обучение, когато то се финансира по европроекти. "Трябва да сложим по-точна рамка как да се провежда подобно обучение, за да се осъществява по-добър контрол. Сега може дори изпитът да е дистанционен и така да не се знае кой стои зад компютъра", обясни председателят на Агенцията по заетостта Росица Стелиянова. Затова едно от изискванията вероятно ще бъде последният изпит за издаване на сертификат или документ за завършен курс да е присъствен.

"Класа" информира за Фестивала на българското образование в НДК, който ще се проведе за шеста поредна година у нас от 28 до 30 април . Той представя лицата на образованието в страната ни. В рамките на форума ще има над 30 творчески ателиета, предвиждат се спортни прояви и маратон на сценичните изкуства.

Вдигат възрастта за ин витро, ако си плащаш, съобщава "Телеграф". Сега тя е 43 години, а вече с донорска яйцеклетка процедурата ще може да се извършва до 52 години. Вестникът информира, че в отделението по диализа към Педиатрията 9 деца по12 часа седмично са на хемодиализа. Тук се лекуват всички деца в последен стадий на бъбречна недостатъчност от цялата страна. Всяка година идват по 5 нови болни. За разлика от клиниките за възрастни, апарати не липсват, но няма психолог, който да помага на децата, заради многото стрес и страх.

"Здравните фондове очакват по-голям пазар през 2011г.", пише "Пари". Демонополизацията на НЗОК е работещ модел. Управляващите трябва да разберат, че ние работим за тях. Улесняват достъпа на отчаяните пациенти до новите методи на лечение, пише "Монитор". Експериментите с лекарствата влизат в еврорегистър. Шефовете на болници у нас са отказвали от страх клиничните изпитания. При тях лекарствата са безплатни, съпроводени с подробни и задълбочени изследвания, каквито при традиционното лечение обикновено не се правят. Освен улеснение на пациентите новият регистър на Европейската агенция по лекарствата ще подобри контрола над изпитанията, ще помогне и на докторите да следят всички новости в медицината.