На 19 април миналата година руска ракета удря единствената болница в Бащанка - областен център в Южна Украйна. Експлозията разрушава амбулатория и част от критично важното оборудване, а взривната вълна преминава през останалите болнични сгради, като избива прозорци и врати.

Няколко пациенти са били оперирани, а няколко жени са били в родилното отделение по това време, заяви миналата седмица директорът на болницата пред Си Ен Ен.

Психиатрична болница след руски ракетни удари в Краматорск, Донецка област.
Снимка: Getty Images

Всички пациенти били евакуирани, но здравните работници отишли на работа на следващата сутрин. Под дъжда, рамо до рамо със своите приятели и роднини, те започнали да разчистват отломките с ръце. Ден и половина по-късно - с найлоново фолио за прозорците и без врати - лечебното заведение отново отвори врати.

Експлозията в Бащанка стана малко повече от месец, след като през март 2022 г. подобна атака унищожи родилната болница в Мариупол. Тогава руските официални лица твърдяха, че болницата е била оправдана военна цел.

Според нов анализ на следователи от САЩ, Обединеното кралство, Швейцария и Украйна, публикуван във вторник, при повече от 250 нападения по време на руската инвазия миналата година почти всяка десета украинска болница е пострадала при нападение.

Психиатрична болница след руски ракетни удари в Краматорск, Донецка област.
Снимка: Getty Images

Анализът е направен от пет различни неправителствени организации - eyeWitness to Atrocities (eyeWitness), Insecurity Insight, Media Initiative for Human Rights (MIHR), Physicians for Human Rights (PHR) и Ukrainian Healthcare Center (UHC). Си Ен Ен прави уточнението, че е прегледала техните анализи, но не може да потвърди независимо подробностите за всяко нападение.

Близо 200 медицински работници са били убити, ранени, отвлечени или арестувани, разкриват още неправителствените организации. Те са документирали 707 нападения срещу здравни заведения в периода между февруари и декември 2022 г.

"Тези констатации трябва да бъдат предупредителен сигнал за световната общност да действа сега, за да се сложи край на насилието срещу здравни работници в Украйна и по целия свят", заяви Кристиан де Вос, съавтор на доклада и част от базирана в САЩ неправителствена организация за защита на човешките права.

Медицински работник търси лекарства и медицинско оборудване в разрушена болница след руски атаки в Чернигов.
Снимка: Getty Images

Си Ен Ен потърси коментар от руското правителство, но все още не е получила отговор. Русия и преди е твърдяла, че обстрелва само военни цели. След нападението през 2022 г. в детската болница в Мариупол говорителката на руското външно министерство Мария Захарова заяви, че украинските сили са "разположили бойни позиции" в болницата.

Видеозапис от болницата след бомбардировката ясно показва, че там е имало както пациенти, така и персонал, включително бременни жени, които са били изнесени от болницата.

Разрушена болница след руски атаки в Чернигов.
Снимка: Getty Images

Отказан достъп до здравни грижи

Според проучване на Международната организация по миграция към ООН от декември 2022 г. един от всеки трима украинци няма достъп до медицински услуги, като този брой е по-голям в източните и южните части на страната.

Експертите предупреждават, че в районите, в които са се водили активни бойни действия, цивилните граждани са останали почти без достъп до медицински грижи. Близо 80% от здравните заведения в Мариупол са разрушени, което оставя останалото население на града от 100 000 души, много от които уязвими или възрастни, на практика без здравни грижи.

Разрушена детска болнична стая в здравно заведение край Харков.
Снимка: Getty Images

До юни миналата година най-малко 320 000 граждани на Мариупол са избягали, били са принудително преместени или са загинали, по данни на градската управа.

Дори и далеч от фронтовата линия, малките и средните общини усещат последиците от нападенията срещу техните здравни заведения и работници. Подобно на Бащанка, те обикновено се обслужват само от една болница или клиника. Нападенията водят до това, че хората се отказват от лекарствата си за хронични заболявания, спират профилактичните прегледи или страдат от психични проблеми, чиито последици ще се видят едва след години.

Цивилни почистват разрушеното родилно отделение на болницата във Вилнянск, Запорожка област, след като е поразено от руска ракета.
Снимка: Getty Images

Доказателства за Хага

От Media Initiative for Human Rights през последната година са пътували из цяла Украйна, за да посетят местата на нападенията, да оценят щетите и да интервюират жертвите. Те използваха специализиран софтуер, разработен от базираната в Обединеното кралство организация eyeWitness to Atrocities - друг партньор на доклада, за да документират случилото се на място по начин, който може да бъде представен като правно доказателство в национални и международни наказателни дела, свързани с войната.

За местата, до които е било невъзможно да се достигне поради бойни действия или окупация, група украински и международни следователи са събрали съобщения от социалните мрежи и са ги сравнили със сателитни снимки, за да проверят дали събитията действително са се случили.

След руска бомбардировка в Харков се вижда пострадал родилен дом.
Снимка: Getty Images

Докладът е първото всеобхватно усилие за картографиране и анализ на нападенията на руските сили срещу украинската здравна инфраструктура и персонал, казва доцент по международно и наказателно право в Университета в Копенхаген, участвал в изследването.

"Инфраструктурата на здравеопазването в Украйна е била умишлено нападана от руските сили, което е абсолютно забранено от международното право и представлява военно престъпление, попадащо в юрисдикцията на Международния наказателен съд", казва доцентът.

Женевските конвенции квалифицират като военни престъпления безразборните бомбардировки в населени райони и неразграничаването на войници от цивилни. ООН счита умишлените атаки срещу цивилно население за престъпление срещу човечеството.

Разрушена болница след руски атаки в Чернигов.
Снимка: Getty Images

Световната здравна организация (СЗО) поддържа собствена база данни за нападения срещу здравни заведения, транспорт, доставки и персонал в Украйна. От началото на руското нахлуване до края на 2022 г. СЗО е преброила 774 нападения, при които са загинали 101 души и са били ранени 131 души от медицинския персонал и други цивилни лица на място. От СЗО настояват международната правна общност да разследва събраните от нея доказателства.

Доказателствата от доклада от неправителствените организации вероятно ще бъдат представени на трибунал тази седмица в Хага.

Трибуналът ще реши дали има достатъчно доказателства за потвърждаване на обвинителен акт и издаване на заповед за арест на руския президент Владимир Путин.

Обратно в Бащанка…

Болницата е възстановена до края на лятото на 2022 г. с помощта на дарители и доброволци от цялата страна. И далеч не отблъскват здравните работници, а нападенията само ги правят по-решителни.