Филмът на Джонатан Глейзър „Зона на интерес“, който разглежда крайните ефекти на дехуманизацията по време на Втората световна война и Холокоста, очаквано предизвика бурни овации на всички международни фестивали. Лентата получи и „Оскар“ за най-добър чуждоезичен филм, беше номинирана и в голямата категория за най-добър филм.

Но къде е истинската „Зона на интерес“ – домът на коменданта на лагера „Аушвиц-Биркенау“ Рудолф Хьос и съпругата му Хедуиг.

Страничен вход на къщата
Снимка: Getty Images

Малка спретната къщурка…

Спретната къща на два етажа, заградена с ограда от дърво и порта с ковано желязо. От едната страна растат високи дървета, а от другата – има огромен двор, отрупан с най-различни видове цветя.

В двора има и малко езерце, беседка и маса за пикник.

Снимка: Getty Images

Къщата се намира в близост до река и пикниците на брега ѝ са ежедневие за семейство Хьос.

Всичко това звучи много идилично, но оградата на градината е оградата на лагера Аушвиц.

Карта на лагера Аушвиц и къде точно се намира дома на Рудолф Хьос
Снимка: Getty Images

Рудолф Хьос е първият и най-дълго управлявал комендант на лагера. Той е този, който усъвършенства газовите камери, така че да „убиват по 2000 бройки“ едновременно. Хьос е назначен на поста на 4 май 1940 ч. и оттогава заживява в спретната къща, залепена за Аушвиц със семейството си – съпругата си Хедуиг и петте им деца, три момичета и две момчета.

Рудолф и Хедуиг се запознават в младежки лагер близо до Балтийско море. Там двамата мечтаят заедно за живот, който е далеч от големия град, както и да продължат арийската раса. Женят се млади. А къщата до Аушвиц е всичко, за което някога са мечтали.

Рудолф Хьос, съпругата му Хедуиг и петте им деца
Снимка: Rainer Höss

Семейство Хьос има многобройна прислуга в дома си – готвачи, чистачи, градинари, шивачки. Всички до един са или затворници от лагера Аушвиц, които не са стигнали до газовите камери, защото са определени като „годни за работа“ от SS, или полски граждани от близкия град Освиенцим.

Малката спретната къщурка е обзаведена с мебели, конфискувани от домовете на богати евреи по време на Втората световна война. Вторият етаж гледа към първата газова камера на Аушвиц, предвидливо скрита от високи дървета. В близост е и комин на един от крематориумите.

Каменната беседка на къщата до Аушвиц
Снимка: Getty Images

Живот за чудо и приказ

Годините, които семейство Хьос прекарва в дома си до Аушвиц, са изпълнени с охолство, смях и хубави спомени. Семейството често ходело на бреговете на близката река на пикник и да лови риба. Децата растели навън в безкрайни игри.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement