На 7 октомври „Хамас“ нападна Израел от ивицата Газа. Убитите израелски граждани са над 1300, а ранените – над 3000. Ответните удари не закъсняха. Израел мобилизира 300 000 души - войници резервисти, които не са били свиквани от десетилетия. Последваха съобщения, че силите на страната са поразили над 1000 цели на Хамас и палестинското движение „Ислямски джихад“. От палестинска страна жертвите са близо 2000, а ранените - над 7000.
На 8 октомври израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че след първата фаза на военната кампания - унищожаване на бойците на Хамас, ще започне прочистване на ивицата Газа от бойци и ликвидиране на техните командири.
Късно вечерта на 12 октомври израелските депутати одобриха разширеното извънредно правителство, за да се отговори допълнително на ударите на „Хамас“.
На 13 октомври Израел предупреди 1 милион души в северната част на Газа да се преместят на юг през следващите 24 часа – това е около половината население на цялата ивица. Територията ѝ е дълга близо 40 км и е широка около 10. Разположена между Израел, Египет и Средиземно море, тя е една от най-гъсто населените територии в света.
“Ще трябва да променим реалността в Газа, за да предотвратим това да се случи отново“, коментира израелският бригаден генерал Дан Голдфус.
Докато светът отново се обостря от напрежение заради въпроса какви ще бъдат последиците от този конфликт, отправяме поглед към военните ресурси на Израел.
Колко голяма е израелската армия?
Националната армия на Израел има сухопътни сили, военновъздушни сили и военноморски сили. Военната служба става задължителна в страната с израелската Декларация за независимост през 1948 г.
Всички граждани на възраст над 18 години, независимо от пола или етническата принадлежност, са длъжни да служат най-малко от 24 до 32 месеца. Има изключения - за религиозни жени, женени лица и хора с увреждания.
Към момента израелската армия разполага със 173 000 активни войници, сред които 8000 командири.
Освен активните войници след нападенията на „Хамас“ са мобилизирани и 300 000 резервисти. Израел организирана и специални полети за такива от чужбина, които да се присъединят към усилията на армията.
Данните показват, че през 2021 г. военните разходи на Израел са били 24,34 милиарда долара.
Sayeret Matkal – специалните части, които действат извънредно и спасяват заложници
Страната използва и своите специални сили Sayeret Matkal. Те са основани през 1957 г. по подобие на британските спецчасти SAS. Специалното обучение на кандидатите към специалните части продължава година и осем месеца. Те ca пoдлaгaни нa тeжĸи тpeниpoвĸи, ĸaтo ca пoд пocтoяннo нaблюдeниe oт лeĸapи и пcиxoлoзи. Caмo нaй-cилнитe и издpъжливитe бивaт пpиeти.
Известни са още като „Поделението“, а оснoвнaтa им цeл e cъбиpaнeтo нa paзyзнaвaтeлнa инфopмaция, борбата с тероризма и спасяването на заложници.
Смята се, че сега те ще се стремят да неутрализират високопоставени бойци на „Хамас“ и ще се опитат да спасят израелците, взети за заложници.
Повечето операции на звената на Sayeret Matkal не са оповестявани публично и дейностите им се считат за изключително секретни.
Във войната от Йом Кипур през 1973 г. специалната част се бие главно в Синай и Хермон. При военната операция на Израел в Ливан - „Мир за Галилея“ през 1982 г., която е известна още като Първата ливанска война, отрядът е част от пехотната част на израелската армия. По време на Втората ливанска война през 2006 г. Sayeret Matkal извършват нападенията в Ливан.
Оръжията на Израел – самолети, ракетни установки, танкове
Израелските сили вече са използвали 600 самолета и 300 ракетни установки, за да нанесат удари по ивицата Газа. До момента са разположени и 300 военни танка, като още 2000 са налични за употреба.
Израелският танк Merkava е подобен на немския боен танк Leopard 2, който е широко използван в Украйна. Той има дебела предна броня, която осигурява максимална защита и 120-милиметрово основно оръдие.
В понеделник израелските военновъздушни сили съобщиха, че са изхвърлили около 2000 муниции и повече от 1000 тона бомби върху Газа, насочени срещу над 10 000 цели за по-малко от 24 часа. Военновъздушните сили са известни със своите изтребители Kfir и разполагат с редица самолети F-35 Lightning II, получени от САЩ.
Смята се, че Израелските отбранителни сили имат ядрени оръжия от 1967 г., с приблизително 90 бойни глави, но страната не потвърждава официално тези данни.
Единствената страна с такава защита: Железният купол
Железният купол е мобилна система за противовъздушна отбрана и Израел е единствената страна в света, която използва подобен тип защита на национално ниво.
Системата е предназначена да прихваща и унищожава ракети с малък обсег и артилерийски снаряди, чиято траектория би ги отвела до населено място.
Системата за противоракетна отбрана е един от най-важните инструменти на Израел и от 2011 г., когато влезе в действие, е спасила живота на много цивилни.
Според Израелските отбранителни сили системата е имала 95,6% успех по време на ракетен удар, изстрелян от палестинското движение „Ислямски джихад“ през май тази година.
Страната разполага с 10 батареи за железния купол, като всяка една от тях може да носи 11 килограма експлозиви.
САЩ допринасят за изграждането и поддържането му, като в периода от 2011 г. до 2021 г. дават 1,6 милиарда долара. Според Израел Железният купол има само защитни функции, без атакуващи способности.
След последните нападения на „Хамас“ Израел отново потърси помощ от САЩ за възстановяване на отбранителната система, тъй като има нанесени щети.
Спиране на доставки
Като допълнителен свой ход Израел реши да прекъсне доставките на вода, електричество и гориво в ивицата Газа. Там местна електроцентрала се срина и Газа остана без ток.
„Ще продължим да затягаме обсадата, докато заплахата на „Хамас“ за Израел и света бъде напълно премахната", коментира в свое изявление израелският министър на енергетиката Израел Кац.